Bir radyal yolcu taşıt lastiğinde çelik kord sarım açısı ve polyamid kordlar arası açıklığın lastik performansına etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of the steel cord winding angle and the gap between polyamide cords on tire performance in a radial passenger car tire
  1. Tez No: 917204
  2. Yazar: SILA GÖKSU YURTOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CAN ÇINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Otomotiv Mühendisliği, Engineering Sciences, Automotive Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Otomotiv Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Lastik performansı birden fazla parametreye bağlıdır. Lastiğin tasarımı bu parametrelerden biridir. Tasarımda değişiklikler yapılarak lastik performansı artırılabilmektedir. Yapılan bu çalışmada lastik yapısında bulunan çelik kordların sarım açısı ve polyamid kordlar arasındaki açıklıklar değiştirilerek, bu değişimler sonucunda lastiğin temas yüzeyine, yuvarlanma direncine ve lastiğe etkiyen dış kuvvetler varyasyonlarına olan etkileri araştırılmıştır. Çelik kord sarımı açısı olarak 22°, 24°, 26° ve 28°, polyamid kord arasındaki açıklık olarak ise boşluksuz, 3 mm ve 5 mm açıklıklar bu çalışmada test edilmiştir. Test sonuçlarına göre, çelik kord açısı arttıkça FV değerlerinde genel bir artış gözlemlenmiştir ve en düşük FV değeri 24° çelik kord açısında elde edilmiştir. Polyamid kordlardaki boşluk miktarı arttıkça FV ve RRC değerlerinde de artış görülmüştür. Temas izi alanında en düşük değer 24° çelik kord açısında tespit edilmiştir ve 28° çelik kord açısında belirgin bir artış gözlenmiştir. Polyamid kord boşlukları arttıkça temas izi alanı da artmıştır. RRC testlerinde ise en düşük değer 24° çelik kord açısında ve boşluksuz polyamid sarımlı lastiklerde elde edilmiştir. 24° çelik kord açısının FV değerleri ve temas izi alanında en iyi sonuçlar elde edildiğinden dolayı, optimum performans için 24° çelik kord açısı tercih edilebilir. Bu sonuçlardan yola çıkılarak lastik performansını artıracak kombinasyonlar yapılabilir, farklı parametreler değiştirilerek daha gelişmiş tasarımlar yapılabilir.
Özet (Çeviri)
The performance of tires depends on multiple parameters. The design of the tire is one of these parameters. By making changes in the design, tire performance can be improved. In this study, the effects of changing the winding angle of the steel cords and the gaps between the polyamide cords on the tire structure were investigated. The impact of these changes on the contact surface of the tire, rolling resistance, and variations in external forces acting on the tire were examined. Steel cord winding angles of 22°, 24°, 26°, and 28°, and polyamide cord gaps of no gap, 3 mm, and 5 mm were tested in this study. According to the test results, a general increase in FV values was observed as the steel cord angle increased, with the lowest FV value obtained at a 24° steel cord angle. As the gap amount in the polyamide cords increased, increases in FV and RRC values were also observed. The lowest contact patch area was detected at a 24° steel cord angle, while a significant increase was observed at a 28° steel cord angle. As the polyamide cord gaps increased, the contact patch area also increased. In the RRC tests, the lowest value was obtained at a 24° steel cord angle and with tires with no gap polyamide winding. The 24° steel cord angle may be preferred for optimal performance, as it provides the best results in FV values and contact patch area. Based on these results, combinations that enhance tire performance can be made, and more advanced designs can be achieved by changing different parameters.