Yetişkinlerde duygusal yeme davranışının genel aidiyet, sosyal onay ihtiyacı ve algılanan ebeveyn red kabulü ile ilişkisi
The relationship between emotional eating behavior in adults and sense of belonging, social approval needs, and perceived parental rejection
- Tez No: 917205
- Danışmanlar: DR. AYŞE BURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yakın Doğu Üniversitesi
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Yeme bozuklukları, hastalar ve aileler üzerinde önemli bir yük oluşturan ciddi psikiyatrik hastalıklardan biridir. Yeme bozukluğu ve duygusal yeme arasındaki ilişki, kişinin beslenme davranışlarını etkileyen duygusal faktörlerin varlığına bağlıdır ve bu faktörler genellikle yeme bozukluğu olan bireylerde daha belirgin bir şekilde ortaya çıkar. Bu kapsamda araştırmanın amacı, yetişkinlerde duygusal yeme davranışının genel aidiyet duygusu, sosyal onay ihtiyacı ve algılanan ebeveyn reddi/kabulü arasındaki ilişkiyi incelemek ve duygusal yeme değişkenleri ile sosyodemografik veriler arasındaki olası ilişkileri ortaya çıkarmaktır. Araştırmanın evrenini, Türkiye ve KKTC yaşayan yetişkinler, araştırmanın örneklemini ise bu evren içinden seçilen yaş aralığı 18- 64 olan ve 392 birey oluşturmuştur. Katılımcılar araştırmaya kolayda örnekleme yöntemi ile seçilmiştir. Veri toplama aracı olarak olarak, 'Sosyodemografik Bilgi Formu, 'Türkçe Duygusal Yeme Ölçeği', 'Genel Aidiyet Ölçeği', '“Sosyal Onay İhtiyacı Ölçeği”' ve Yetişkin Ebeveyn Kabul-Red Ölçeği – Kısa Form' kullanılmıştır. Araştırmanın bulgularına göre, kadınlar stresli olduklarında erkeklere göre daha fazla duygusal yeme eğilimi göstermektedirler. 45 yaş ve üstü katılımcıların duygusal yeme puanları diğer yaş gruplarına göre anlamlı şekilde daha düşük çıkmıştır. BKİ'ye göre değerlendirildiğinde, düşük kilolu katılımcıların duygusal yeme puanları, fazla kilolu olanlara göre daha düşük bulunmuştur. Psikolojik tanı alanların olumsuz duygularla başa çıkmak için yeme eğilimleri olmayanlara göre daha yüksektir. Duygusal yeme davranışı ile genel aidiyet, sosyal onay ihtiyacı, baba/anne kabul/red ölçeği puanları arasında istatistiksel olaraka anlamlı düzeyde ilişkiler bulunmuştur. Bu bulgular doğrultusunda duygusal yeme konusu çok sayıda faktör ve değişkenle ilişkili olduğundan dolayı hem akademik olarak hem de klinik ortam olarak daha fazla çalışılmalı ve baş etme stratejilerinin eğitim müfredatına dahil edilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Eating disorders are serious psychiatric illnesses that impose a significant burden on patients and their families. The relationship between eating disorders and emotional eating depends on the presence of emotional factors that affect a person's eating behavior, which are often more pronounced in individuals with eating disorders. In this context, the aim of the research is to examine the relationship between emotional eating behavior in adults and a sense of general belonging, social approval needs, and perceived parental rejection or acceptance. The research also aims to uncover possible relationships between emotional eating variables and sociodemographic data. The population of the study consisted of adults living in Turkey and the Turkish Republic of Northern Cyprus, and the sample of the research consisted of 392 individuals aged between 18 and 64, selected from this population using the convenience sampling method. The research utilized data collection instruments such as the“Sociodemographic Information Form,”“Turkish Emotional Eating Scale,”“General Belonging Scale,”“Social Approval Need Scale,”and“Adult Parental Acceptance-Rejection Scale, Short Form.”According to the findings of the research, women tend to engage in more emotional eating than men when they are under stress. Participants aged 45 and above had significantly lower emotional eating scores compared to other age groups. When evaluated according to BMI, the emotional eating scores of underweight participants were found to be lower compared to those of overweight individuals. Participants with psychological diagnoses had higher tendencies toward coping with negative emotions through eating compared to those without such tendencies. There were statistically significant relationships between emotional eating behavior and general belonging, social approval needs, and parental acceptance/rejection scale scores. Based on these findings, it is recommended that the topic of emotional eating be further studied academically and in clinical settings, considering its association with numerous factors and variables, and that coping strategies be included in educational curricula.