Acil servise iş kazası olarak başvuran olguların analizi
Analysis of occupational accidents attending emergency department
- Tez No: 917232
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER LEVENT AVŞAROĞULLARI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Kayseri Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıp Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Giriş ve Amaç: İş kazaları ile ilgili son güncel bilgilerin elde edilmesi; sağlık hizmetlerinin planlanması, iş güvenliği faktörlerinin düzenlenmesi ve eğitimler açısından çok önemlidir. Çalışmamızda Kayseri Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Tıp Kliniğine iş kazası olarak başvuran olguların analizi planlanmış olup vakalarda demografik özellikler, sektör analizi, mesleki tecrübe, yaralanma mekanizmaları ve meydana gelen sonuçların değerlendirilmesi gibi değerler analiz edilerek, son zamanlarda sıkça gündeme gelen iş kazaları konusunda güncel bilgilerin elde edilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem:Retrospektif nitelikte olan çalışmamızda; 15.07.2015 ile 15.01.2016 tarihleri arasında Kayseri Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servisi'ne ayaktan başvuran veya ambulansla getirilen tüm yaş gruplarındaki işkazasıolgularının verileri 11 sorudan oluşan anket formu şeklinde hazırlanmış bir veri tabanı kullanılarak elde edilmiştir. Ancak iş kazası kapsamına giren trafik kazaları ve gıda intoksikasyonları değerlendirmeye alınmamıştır. Etik Kurul Onayı (18.03.2016 tarih ve 2016/213 sayılı karar) alınmıştır. Dosyalar içinde yeterli derecede verisi olmayan olgular çalışmaya alınmamıştır. İstatistiksel analizde IBM SPSS Statisticsfor Windows, Version21.0. (IBM Corp. Armonk, NY: USA. Released 2012) istatistik paket programı kullanılmıştır.İstatistiksel analizdeçalışma karakteristikleri ortalamalar, frekanslar veya oranlar olarak belirtilmiştir. İki grup arasında kategorik değişkenlerin karşılaştırılması ki kare testi ile değerlendirilmiştir. Sonuçlar ortalama ± SS, veya frekans (yüzde) şeklinde verilmiştir. Yüzde 95 güven aralığında p < 0.05 istatistiki olarak anlamlı kabul edilmiştir. Bulgular: Bu çalışmada 1855 olgu değerlendirilmiştir. Çalışma döneminde acil servise başvuran toplam 251634 hastadan 3002 hasta iş kazası olarak başvurmuş ve bunların içinden 1855 vaka değerlendirmeye alınmıştır. Çalışmamızda iş kazası tanısı ile başvuran olguların 1768'i (% 95,3) erkek, 87'si (% 4,7) kadındı. Hastaların yaş ortalaması 32.81 ± 9.30 (minimum: 15; maksimum: 65) olarak bulunmuştur. En çok müracaat % 37,7 oran ile 25-34 yaş grubunda saptanmıştır. Değerlendirmeye alınan vakaların % 38,7' si ortaokul mezunu olup, ortalama gelir düzeyi aylık 1378,86±474,97 TL olarak tespit edilmiştir. En çok iş kazası vakası % 18,3 oranla pazartesi günü ve çalışma saatleri içerisinde ise % 42,5 oranında 12:00-18:00 saatleri arasında görülmüştür. En fazla iş kazası metal ve makine sektöründe ( %37,7) görülmüştür. Kaza geçirenlerin yarıdan fazlası (% 52,5) aynı iş yerinde 1 yıl ve daha az zamandır çalışanlardan oluşmuştur. Yaralanma mekanizmalarından en fazla cisim çarpması ( % 28,1) görülmüş olup en çok yumuşak doku hasarı ( % 46,7) görülmüştür. Yaralanmaların % 54,3 ' ü üst ekstremitede görülmüştür. En çok ortopedi konsültasyonu ( % 37,9) istenmiş olup yatışların büyük bir kısmı ortopedi kliniğine yapılmıştır. Vakaların % 96,9' u ayaktan tedavi edilerek taburcu edilmiştir. Toplamda 3 hasta ölümle sonuçlanmıştır (% 0,2). Sonuç: İş kazası vakalarının büyük bir çoğunluğu acil servislerde değerlendirilmekte olup erkeklerde, ilköğretim mezunlarında, en fazla metal ve makine sektöründe görülmekte ve ölümlü iş kazalarının ise büyük çoğunluğu ise inşaat sektöründe görülmektedir. Yaralanmaların büyük kısmı mesleki tecrübesi 1 yıl ve altında olanlarda görülmüştür. Yaralanmaların büyük bir kısmı üst ekstremitede olmaktadır. Ortaya çıkan sonuçlar ülkemizdeki çalışmalardaki sonuçlarla benzer çıkmıştır. Daha detaylı veriler elde etmek ve iş kazalarının gerçek boyutlarını görmek amacıyla ülke genelinde iş kazası vakalarının daha iyi kayıt altına alınması ve raporlanması gerekmektedir. Ayrıca iş kazalarının azaltılması için iş yerlerinin ve çalışanların iş güvenliği eğitimlerinin artırılması ve alınan tedbirlere maksimum uyum sağlanması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Obtaining the latest data related to occupational accidents and planning of health care services is crucial in terms of regulation ofjob security factors and occupational health and safety trainings. In our study, evaluation of the cases who presented to Kayseri Training and Research Hospital Emergency Department as working accidents was planned by analyzing various parameters such as demographic features, industry analysis, Professional experiences, physical injury mechanisms and evaluation of results. Material and method: The data from occupational accidents cases from all ages whopresented to Kayseri Training and Research Hospital Emergency as not only outpatients but also the patients arriving at the emergency department via the ambulance were retrospectively obtained through a database prepared as a 11-question survey. However traffic accidents and food intoxications in form of working accidents were not included in this study. The study was approved by the local ethics committee (18.03 2016 ; 2016/213). Those patients whose chartsdid not contain sufficient data were not included in this study. For data analysis IBM SPSS Statisticsfor Windows, Version 21.0.(IBM Corp. Armonk, NY: USA. Released 2012) package was used. In data analysis, performance charts were determined as mean, frequencies or ratios. Chi square test was used so as to compare the categorical variables between two groups. Results were presented as mean ±SS or frequency (percent). In 95 %percent confidence interval, p < 0.05 was accepted as significant. Results:Out of total 251634 patients presenting to the emergency department, 3002 patients presentedas occupational accident case and 1855 of them were included in the case evaluation. Ofthese 1855 cases, 1768 were male (95,3 %)and 87 (% 4,7) were female. Average age of the cases was found as 32.81 ± 9.30 (min 15; max 65). The most applying group was determined 25-34 year-old (% 37,7) group ;% 38,7of the cases evaluated was secondary school graduate and their average revenue was determined 1378,86 ± 474,97 TL. Theoccupational accidents happened mostly on Monday (18,3 %) and between at 12:00 (noon) and 06:00p.m (42,5 %). The occupational accidents occurred most frequentlyin metal and machinery sectors (37,7 %). More than half of accident cases (52,2 %) included those who had been working in the same business for one year or less. The most common mechanism of injury was hitting object (28,1 %) and the most common injury was soft tissue injury (46,7 %); 54,3 % of physical injurywas seen on the upper extremities. Orthopedics consultation (37,9%) was the most demanded one andmost of the hospitalization occurred in the orthopedics clinics. The majority of the cases (96,6 %) underwent outpatient treatment and was discharged. A total of 3 cases resulted in death. Conclusion: Most of the occupational accident cases are handled in Emergency Departments and many of these cases are female, primary school graduate andthe most common sectors are metal and machinery. Most of deadly work accidents happen in construction sector. A great number of injuries was seen among those who had one year job experience or less. Most of injuries happen on upper extremity. Revealed results are similar to our study results. In order to obtain more detailed data andto detect the real size of the accidents, the accidents cases should be better recorded and reported. Further, so as to reduce working accidents, more occupational health and safety trainings should be given to workers and maximum adaptation should be ensured.