Acil servise başvuran motosiklet kazası olgularının epidemiyolojik, travmatolojik ve klinik özelliklerinin retrospektif analizi
Retrospective analysis of the epidemiological, traumatological, and clinical characteristics of motorcycle accident cases presenting to the emergency department
- Tez No: 1009344
- Danışmanlar: PROF. DR. ABUZER COŞKUN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Motosiklet kazaları, yüksek enerjili travma mekanizmaları ve koruyucu yapılardan yoksun olmaları nedeniyle ciddi morbidite ve mortaliteye yol açan öncelikli bir halk sağlığı sorunudur. Bu çalışmanın amacı, üçüncü basamak bir eğitim ve araştırma hastanesinin acil servisine motosiklet kazası nedeniyle başvuran hastaların epidemiyolojik, travmatolojik ve klinik özelliklerini retrospektif olarak analiz etmek; fraktür varlığı ve travma şiddetinin klinik sonuçlarla ilişkisini ortaya koymaktır. Yöntem: Bu retrospektif, gözlemsel ve kesitsel çalışmaya, 01 Ocak 2020 – 31 Aralık 2025 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Bağcılar Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Acil Tıp Kliniği'ne başvuran 356 hasta dahil edilmiştir. Demografik özellikler; kazanın zamansal dağılımı (yıl, ay, hafta içi/hafta sonu, mesai içi/mesai dışı); iş kazası durumu; kaza tipi; fraktür varlığı ve lokalizasyonu; koruyucu ekipman kullanımı; yoğun bakım ünitesi (YBÜ) gereksinimi; uygulanan tedavi yöntemi; klinik sonlanım ile GKS ve ISS skorları değerlendirilmiştir. İstatistiksel analizler SPSS 18 programı ile gerçekleştirilmiş, anlamlılık düzeyi p<0,05 olarak kabul edilmiştir. Bulgular: Olguların %86,8'i erkek olup ortalama yaş 31,2±11,4 yıl idi. Başvuruların %43,0'ı Haziran–Ağustos döneminde yoğunlaşmış; en yüksek başvuru Ağustos ayında (n=81; %22,8) kaydedilmiştir. En sık kaza mekanizması araçla çarpışma (%53,1) olup bunu tek taraflı düşme (%38,5) izlemektedir. Olguların %20,8'inde fraktür saptanmış olup fraktürlü hastalarda YBÜ gereksinimi %37,8 iken fraktürsüz olgularda bu oran %2,1 olarak bulunmuştur (p<0,001). Otuz günlük mortalite fraktürlü grupta %8,1, fraktürsüz grupta %1,8 idi (p=0,012); kalıcı sakatlık oranları sırasıyla %14,9 ve %5,3 olarak saptandı (p=0,005). Çok değişkenli analizde fraktür varlığı, 30 günlük mortalite ve kalıcı sakatlık için bağımsız risk faktörü olarak belirlendi. Koruyucu ekipman kullanım oranı yalnızca %6,2 idi. Sonuç: Motosiklet kazaları genç ve üretken yaş grubunu orantısız biçimde etkilemekte; olguların büyük bölümü konservatif yöntemle yönetilebilmekle birlikte, yaklaşık her on hastadan birinde yoğun bakım gereksinimi gelişmektedir. Fraktür varlığı, travma şiddetinin pratik bir göstergesi olarak mortalite ve sakatlık riskini bağımsız biçimde artırmaktadır. Son derece düşük koruyucu ekipman kullanım oranı, bireysel farkındalığın ötesinde yapısal politika müdahalelerine duyulan ihtiyacı vurgulamaktadır. Morbidite ve mortaliteyi azaltmak için acil serviste erken risk sınıflandırmasının güçlendirilmesi ve çok boyutlu önleyici stratejilerin hayata geçirilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: Motorcycle accidents represent a major public health problem causing severe morbidity and mortality due to high-energy trauma mechanisms and the absence of protective vehicle structures. This study aimed to retrospectively analyze the epidemiological, traumatological, and clinical characteristics of patients presenting to the emergency department of a tertiary training and research hospital following motorcycle accidents, and to determine the association between fracture presence, trauma severity, and clinical outcomes. Methods: This retrospective, observational, and cross-sectional study included 356 patients who presented to the Emergency Medicine Clinic of University of Health Sciences Bağcılar Training and Research Hospital between January 1, 2020 and December 31, 2025 due to motorcycle accidents. Demographic features, temporal distribution of accidents (month, weekday/weekend, working hours/off-hours), occupational accident status, accident type, presence and localization of fractures, use of protective equipment, intensive care unit (ICU) requirement, treatment modality, clinical outcome, and GCS and ISS scores were recorded. Statistical analyses were performed using SPSS version 18, with a significance threshold of p<0.05. Results: A total of 86.8% of patients were male, with a mean age of 31.2±11.4 years. Nearly 43.0% of presentations clustered in June–August, with August recording the highest monthly count (n=81; 22.8%). The most common mechanism was vehicle collision (53.1%), followed by single-vehicle falls (38.5%). Fractures were identified in 20.8% of cases; ICU requirement was significantly higher among patients with fractures (37.8%) compared to those without (2.1%; p<0.001). Thirty-day mortality was 8.1% in the fracture group versus 1.8% in the non-fracture group (p=0.012), and permanent disability rates were 14.9% versus 5.3%, respectively (p=0.005). Multivariate analysis identified fracture presence as an independent predictor of both 30-day mortality and permanent disability. The rate of protective equipment use was notably low at 6.2%. Conclusion: Motorcycle accidents disproportionately affect young and productive individuals. While the majority of cases can be managed conservatively, approximately one in ten patients develops a need for intensive care. Fracture presence independently increases the risk of mortality and permanent disability, serving as a practical early marker of trauma severity. The extremely low rate of protective equipment use underscores the need for structural policy interventions beyond individual awareness campaigns. Strengthening early risk stratification in the emergency setting and implementing multidimensional preventive strategies are essential to reduce the burden of morbidity and mortality associated with motorcycle trauma.