Tüberkülozun nümerik çözümlerinin karşılaştırılması
Comparison of numerical solutions for tuberculosis
  1. Tez No: 917245
  2. Yazar: ZEKİ İRİS
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CANAN AKKOYUNLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Bilgisayar Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik ve Bilgisayar Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu tezde tüberküloz hastalığının SIR, SEIR, BSEIR matematiksel modellerinin Euler yöntemi, iki adımlı şema sonrası(two step schema) Newton yöntemi ve Runge-Kutta nümerik çözümleri ele alınmıştır. Bu çözümler Türkiye özelinde bulunup modellerin nümerik çözümleri karşılaştırılmalı olarak tablo ve grafiklerle ifade edilmiştir. Kullanılan matematiksel modellerin kararlılık analizleri yapılmıştır. Bunun yanında Covid-19 döneminin modellerin vaka değişimindeki belirgin etkileri üzerinde durulup Covid-19 sonrası gerçek vaka sayılarının hangi modele daha yakın olarak devam ettiği tablolarla gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the numerical solutions of the SIR, SEIR, and BSEIR mathematical models for tuberculosis were analyzed using Euler method, two-step scheme after, Newton method, and Runge-Kutta methods. These solutions were tailored to Turkey and expressed comparatively through tables and graphs. Stability analyses of the mathematical models used were conducted. Additionally, the effects of the Covid-19 pandemic on the change in case numbers were discussed, and the post-Covid-19 real case numbers were analyzed to determine which model best matched the observed data.