Solunumsal yoğun bakım ünitesinde mortaliteye etki eden faktörler ve farklı skorlama sistemlerinin (saps ıı, apache ıı, ııı, ıv, sofa ve mpm ıı0) etkinliğinin karşılaştırılması
Compari̇son the effects of di̇fferent scori̇ng systems(saps ii, apache ii, iii, iv, sofa and mpm iio) and di̇fferent factors for predi̇cti̇on of prognosi̇s in the respi̇ratory intensi̇ve care uni̇t
  1. Tez No: 501254
  2. Yazar: ÖMER FARUK SABAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HADİCE SELİMOĞLU ŞEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Son yıllarda Göğüs Hastalıkları uzmanlarının yoğun bakıma olan ilgisi ve ihtiyacı giderek artmaktadır. Yoğun bakım ünitelerinde mortalite yüksek olması nedeniyle bakım ve takibi daha sık yapılmaktadır. Mortalite riski yüksek olan hastaların erken saptanmasını sağlayacak mortalite tahmin skorlamaların belirlenmesi ve mortalite yüksek riskli hastalar hakkında uyarıcı rutin testlerin tespit edilmesi önemlidir. Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Solunumsal Yoğun Bakım ünitemizde 01 Temmuz 2015-31 Aralık 2016 dönemleri arasında prospektif olarak 74 hastanın başvurudan sonraki 24 saat içinde ölçülen labaratuvar değerleri ve vital bulguları hastaya özel hazırlanmış dosyalara kaydedildi. Yoğun bakım ünitemizde 24 saatten kısa kalanlar,18 yaş altı olanlar ,yanık ve kardiyak cerrahi öyküsü olan hastalar çalışmaya dahil edilmedi. Elde edilen bilgiler ile bilgisayar ortamında APACHE II, APACHE III, APACHE IV, SAPS II, MPM II ve SOFA skorlamaları hesaplandı. İstatistiksel analiz için SPSS 15.0 for Windows programı kullanıldı. Hastalar ölen ve yaşayan olarak sınıflandırıldı. Ölen ve yaşayan hasta grubunun yatış esnasındaki başlangıç verilerinin karşılaştırılmasında student t testi ve ki kare testi uygulandı. Student t testinde ölen ve yaşayan grup arasında anlamlı derecede fark bulunan parametrik veriler ROC analizine tabi tutuldu. ROC eğrilerinin altında kalan alan (AUC) hesaplandı. Yine yaşayan ve ölen grup arasında anlamlı derecede farklı bulunan kategorik ve numerik veriler [binary logistic regresyon backward conditinal] yöntemi ile analiz edilerek mortaliteyi belirlemedeki katkıları araştırıldı. Yoğun bakım skorlama sistemleri APACHE II, III, IV, SAPS II, MPM ve SOFA'nın kullanıldığı univariate ve multivariate analizler uygulandı. İstatistiksel analizde %95 güven aralığında p APACHE III > SAPS II > SOFA> MPM II >APACHE II şeklinde bulundu. Rutin testlerden hemoglobin, hemotokrit, serum albumin, serum total protein, BUN seviyesi istatistiksel olarak ölen ve yaşayanlar arasında anlamlı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Recent years, specialists of Chest Diseases interest and the need for intensive care has been increasing. Because of the high mortality in intensive care units care and follow-up are carried out more frequently. Determination of mortality prediction scoring systems which enables early detection of patients with high mortality and routine tests of the stimulus about mortality high risk patient is important to detect. The laboratory data and vital signs of 74 patients that measured within 24 hours of admission were prospectively recorded on specially crafted files of patients in Dicle University Medical Faculty Hospital of Respiratory İntensive Care Unit. Patients who stayed less than 24 hours in our intensive care unit, younger than 18 years, burn patients and patients who had undergone coronary surgery were excluded from study. APACHE II, APACHE III, APACHE IV, SAPS II, MPM II and SOFA scorings were calculated on computers with these obtained data. A statistical software package (SPSS 15.0; SPSS Inc, Chicago, IL) was used for statistical analysis. Patients were classified as death and the alive. Student's t test and chi-square test were used in comparison of admission initial data of the death and alive patients. Parametric data contained in with Student t test significant difference between alive and death group were subjected to ROC analysis. The area under the ROC curve (AUC) was calculated. The significantly different categorical and numerical data was analyzed with conditinal backward binary logistic regression method, and their contribution of mortality was investigated. Intensive care scoring systems and univariate and multivariate analyzes were performed using the APACHE II, III, IV, SAPS II, MPM and SOFA intensive care scoring systems. In statistical analysis with 95% confidence intervals and p APACHE III > SAPS II > SOFA> MPM II >APACHE II. The difference between routine tests as hemoglobin, hematocrit, serum albumin, serum total protein, BUN levels were statistically significant in the death and alive group.