Mezuniyet öncesi tıp eğitiminde mesleksel beceri eğitimi ve Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde 1997-1999 yılları arasında birinci sınıf öğrencilerine verilen modüler beceri eğitiminin öğrenciler tarafından değerlendirmesi
Undergraduate clinical skills education and evaluation of the first year modular clinical skills education at Ege University Faculty of Medicine between 1997-1999 by students ratings
- Tez No: 91726
- Danışmanlar: PROF. DR. FERİDE SAÇAKLIOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 204
Özet
161 8. ÖZET Başlık Mezuniyet Öncesi Tıp Eğitimi'nde Mesleksel Beceri Eğitimi ve Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi' nde 1997-1999 Yılları Arasında Birinci Sınıf Öğrencilerine Verilen Modüler Beceri Eğitiminin Öğrenciler Tarafından Değerlendirmesi Araştırmacı Dr. H. İbrahim Durak Özetin Ana Hatları Giriş: Halkın sağlığını korumak ve ileriye götürmek için genelde sağlık çalışanlarının, özelde hekimlerin aldıkları eğitimin önemsenmesi gerektiği kabul edilmelidir. Tıp bilimlerinin hekim adaylarını hangi öğrenme konularında eğitecekleri, bunu nasıl yapacakları ve değerlendirecekleri konusunda çok yol alınmıştır. Tıp eğitiminin geliştirilebilmesi için sistematik bir“eğitim değerlendirme sistemi”ne ve alt başlık olarak beceri eğitimi değerlendirmelerine gereksinim vardır. Amaç: 1997-1999 yılları arasında, E.Ü.T.F Birinci Sınıf Programı' ndaki mesleksel beceri eğitim modülleri hakkında, öğrencilerin değerlendirmelerini saptamak hedeflenmiştir. Gereç ve Yöntem: Çalışma, E.Ü.T.F Birinci Sınıf Öğrencileri' nin, aldıkları modüler eğitime dair eğitim sonundaki sınavda dağıtılan ve, öğrencilerin likert ölçeğine göre işaretledikleri öz bildirileri ile“eğitimin girdi ve süreci hakkındaki beğenileri ve hissettikleri yeterlilik düzeyleri”ni sorgulayıp, değerlendirmeye yönelik tanımlayıcı araştırmalardan oluşmaktadır. Araştırmalarda örnek seçilmemiştir. Çalışma evreni 559 öğrenci ve araştırmanın kapsayıcılık oranı %91,47'dir. Araştırmaların sonuçlan karşılaştırılmış, öğrenci gözünde, modüllerin başarı düzeyleri tartışılmıştır. E.Ü.T.F.' de sonraki yılların beceri eğitimi değerlendirmelerine ışık tutabilecek; eğitim ortamının girdi ve süreç özellikleri konusunda öğrencilerin beğenisi ile hissettikleri yeterlilik düzeylerinin ilişki yönü ve gücü, farklı beğeni düzeylerine göre hesaplanmış ve irdelenmiştir. Tartışma ve Sonuç: E.Ü.T.F.' de beceri eğitimini kapsayan pratik eğitim saatleri, teorik eğitime oranla %28 den başlayarak ilk üç sınıfta yavaşça artan, dördüncü sınıf (%41) ve beşinci sınıfta (%48) hızlanarak, altıncı sınıfta aniden artan (%94) öğrenim hedefleri ve teknikleri net olarak tanımlanmamış bir yapıya sahiptir. Birinci Sınıf Modüler Beceri Eğitimi' ne genel olarak bakıldığında öğrencilerin eğitimin girdi ve sürecinden“İletişim Becerileri”ve“Klinik Cihaz Tanıtımı”modülleri dışında beğenmekte ve kendilerini yeterli bulmaktadırlar. Yıllar arasında eğitim tekniklerinde bir ilerleme dışında sürecin kalitesi aynı kalırken, çıktılar açısından öğrenci sayısı artışından kaynaklanan gerilemeler söz konusudur.162 Modüllerin başarı düzeylerini, fakültenin eğitim öncesi saptadığı standartlar olmadan kesin olarak tanımlamak yanlıştır. Frekans dağılımı ve yaygınlık ölçütleri ile yapılan analizlerde göreceli olarak olumsuz bulunan“İletişim Becerileri”ve“Klinik Cihaz Tanıtımı”modüllerinin, kesin standartlar eşliğinde başarı performansları 3,50 noktasında diğerlerinden ayrılmaktadır. Bu doğrultuda E.Ü.T.F. için, öğrenci beğenisi ve beş puanlı likert ölçeği ile yapılan modül değerlendirmelerinde kesin standart 3,50 olmalıdır.“Eğitim teknikleri”ve“sınıf dinamikleri”beğeni skorlarının, öğrencilerin öğrenme hedeflerine ulaşmada hissettikleri yeterlilik düzeyi ile güçlü pozitif ilişkisi doğrultusunda, eğitimi geliştirme çalışmaları, eğiticilerin eğitim tekniklerini etkin kullanmaları ve sınıf dinamiklerinin geliştirilmesine yoğunlaştırılmalıdır. Anahtar Sözcükler Tıp eğitimi, mezuniyet öncesi tıp eğitimi, klinik beceri eğitimi, eğitimin değerlendirilmesi, öğrenci beğenisi
Özet (Çeviri)
' l& 9. SUMMARY Title Undergraduate Clinical Skills Education and Evaluation of the First Year Modular Clinical Skills Education at Ege University Faculty of Medicine Between 1997-1999 by Students' Ratings Researcher Dr. H. Ibrahim Durak Brief Summary Introduction: We would have to accept that, it is very important to take into account undergraduate education of health workers, especially education of medical students, for protecting and promoting community health. Since last century, medical sciences had very big progress in, what they will teach on learning areas, by which way of teaching to the future doctors. Schools must have to have systematical evaluation approach in order to improve their medical education. Aims: First, as a scientific discipline, try to introduce working and application areas of the Medical Education in general and“clinical skills education”,“educational evaluation”separately, by literature reviews. To be able to describe, sudents' ratings and self-sufficiency levels of First Year Students on modular clinical skills learning objectives at Ege University Faculty of Medicine (E.U.F.M.) between 1997-1999. Method: Study contains descriptive researches. Students' ratings and self- sufficiency levels on learning objectives were collected for modules using likert scale questionnaires with appending extra time to students' final written examinations for two years. Study population was 559 students and the coverage ratio is 91,47%. The results of descriptive studies were discussed and compared with each other. Each module was valued by relative and absolute standards originated from students' scores in different cut off points on the scale in the meaning of achievement performance. To be able to strength educational improvement actions of faculty, correlations and logistic regressions were conducted to investigate relations of students' ratings and self-sufficiency levels on learning objectives. Conclusion: In the comparison of the lectures and practical education sessions (covers skills education of E.U. F.M. Curriculum) rates, practical sessions slightly increase from 28% in first class to third, by the years. During clinical years, rate increases faster (41% fourth, 48% fifth and 94% last year). Both, students' ratings on educational input, process and students' perceptions of self-sufficiency on learning objectives of the first year clinical skills education modules, were positive and affirmative, excluding“Communication Skills”and164“Clinical Devices Presentation”modules, for two years.“Teaching techniques”title has been shown reasonable progress in second year. There was no difference in the other titles. Due to more crowded student groups in teaching sessions, students' perceptions of self-sufficiency on learning objectives were decreased in 1998-1999 education year. Although definitive descriptions of achievement levels of the modules are not possible without pre-established standards, it is possible that differentiate levels of achievement, at 3,50 absolute standard point in regarding of“Communication Skills”and“Clinical Devices Presentation”modules have been valued negatively according to statistical analysis of students' rating scores frequencies in this study. Study results suggest that E.U.F.M;“Should use 3,50 point as absolute standard in the evaluative purpose of the first year modular clinical skills education for each title”.“Must pay more attention to teacher training activities especially for using effective teaching techniques and to create positive learning atmosphere”according to correlation and regression in between“teaching techniques”,“classroom dynamics”titles and students self sufficiency levels on learning objectives evidences have been shown in this study. Keywords Medical education, undergraduate medical education, clinical skills education, educational evaluation, students' ratings