Fen bilimleri dersine girecek olan öğretmen adaylarının 21. yüzyıl becerileri ve öğretme-öğrenme anlayışları arasındaki ilişki
The relationship between 21st century skills and teaching-learning perspectives of teacher candidates who will teach science courses
  1. Tez No: 917252
  2. Yazar: ALPER MURAT KARAGÜLLE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DÜNDAR YENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Günümüz dünyasında, eğitim sistemleri bireylerin sadece akademik bilgi ile donatılmasını değil, aynı zamanda 21.yüzyıl becerileri kazanmalarını amaçlamaktadır. Bu araştırma, öğretmen adaylarının 21. yüzyıl becerilerine yönelik yeterlilik algılarını ve bu becerilerin öğretmen adaylarının öğretme-öğrenme anlayışları arasındaki ilişkiyi incelemeyi hedeflemektedir. Araştırmanın çalışma grubunu, 2023-2024 akademik yılı içerisinde Batı Karadeniz bölgesindeki bir üniversitede sınıf öğretmenliği ve fen bilimleri öğretmenliği anabilim dallarında eğitim alan toplam 320 öğretmen adayından 319'unun (270 kız, 49 erkek) geçerli verisi oluşturmaktadır. Çalışmada veri toplama aracı olarak Türk kültürüne uyarlanmış olan öğretme-öğrenme anlayışları ölçeği ve Türkiye'de geliştirilmiş olan 21. yüzyıl becerileri yeterlilik algıları kullanılmıştır. Bulgulara göre öğretmen adaylarının 21. yüzyıl becerileri konusunda kendilerini yeterli bulduklarını göstermektedir. Öğretmen adaylarının 21. yüzyıl becerileri yeterlilik algılarını ve öğretme-öğrenme anlayışlarını cinsiyet, sınıf düzeyi ve bölüm olarak analizi yapılmıştır. Yapılan analiz sonucunda öğretmen adaylarının yapılandırmacı anlayışı benimsediklerini ve geleneksel anlayışa kıyasla daha yüksek puanlar aldıklarını göstermektedir. Bu, modern eğitim sistemlerinde yapılandırmacı yaklaşımın benimsenmesinin bir yansıması olarak yorumlanabilir. Sınıf ve fen bilimleri öğretmen adaylarının 21. yüzyıl becerileri alt boyutlarından öğrenme ve yenilenme, yaşam ve kariyer becerileri, bilgi, medya ve teknoloji becerileri gibi başlıklarda anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir. Sınıf ve Fen Bilimleri öğretmen adaylarının toplamının sınıf düzeyi değişkeni açısından ise 2. ve 4. sınıfların daha yüksek yeterlilik algılarına sahip olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In today's world, education systems aim not only to equip individuals with academic knowledge but also to enable them to acquire 21st-century skills. This study seeks to examine teacher candidates' perceptions of their competencies in 21st-century skills and the relationship between these skills and their teaching-learning perspectives. The study group consists of valid data from 319 out of 320 teacher candidates (270 female, 49 male) studying in the elementary education and science education departments at a university in the Western Black Sea region during the 2023-2024 academic year. The data collection instruments include the Teaching-Learning Perspectives Scale, adapted to Turkish culture, and the 21st-Century Skills Competency Perception Scale, developed in Turkey. The findings indicate that teacher candidates perceive themselves as competent in 21st-century skills. The study analyzes teacher candidates' perceptions of 21st-century skills and their teaching-learning perspectives based on gender, grade level, and department. The results show that teacher candidates tend to adopt a constructivist approach, scoring higher on it compared to the traditional approach. This can be interpreted as a reflection of the emphasis on the constructivist approach in modern education systems. Significant differences were identified in subdimensions of 21st-century skills—such as learning and innovation, life and career skills, and information, media, and technology skills—between elementary and science teacher candidates. Additionally, in terms of grade level, second- and fourth-year teacher candidates demonstrated higher competency perceptions overall.