Monoton olmayan gecikmeler ile diferensiyel denklemlerin salınımlılık davranışı
Oscillation behavior of differential equations with nonmonotonous delays
  1. Tez No: 917256
  2. Yazar: KÜBRA AKBULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZKAN ÖCAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Bu yüksek lisans tez çalışması beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde gecikmeli diferensiyel denklemleri ile ilgili genel bilgilere ve literatür taramasına yer verilmiştir. İkinci bölümde gecikmeli diferensiyel denklemleri ile ilgili genel tanım ve teoremler verilmiştir. Üçüncü bölümde ise monoton olmayan gecikmeli diferensiyel denklem ve birinci mertebeden doğrusal olmayan gecikme diferensiyel denklemlerinin çözümlerine ait salınımlılık kriterlerine yer verilmiştir.Dördüncü bölümde bulgular ve tartışma kısmına, beşinci bölümde ise sonuç kısmına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This master's thesis consists of five chapters. In the first chapter, general information and literature review about delayed differential equations are given. In the second chapter, general definitions and theorems about delayed differential equations are given. In the third chapter, the oscillation criteria for the solutions of the non-monotonic delay differential equation and the first-order non-linear delay differential equations are included. The fourth section includes the findings and discussion section, and the fifth section includes the conclusion.