Çeşitli bitki büyüme düzenleyicilerinin karamürver (Sambucus nigra L.) bitkisinin köklendirilmesi üzerine etkileri.
Effects of various plant growth regulators on rooting of black elderberry (Sambucus nigra L.).
- Tez No: 917257
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ARZU YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Sambucus nigra L. (Kara mürver), geleneksel tıpta solunum problemleri ve astım rahatsızlıklarının tedavisinde ve ayrıca gıda tüketiminde kullanılan Adoxaceae (mürvergiller) ailesine ait küçük ağaç veya çalı formunda üzümsü çok yıllık bir bitkidir. Çoklu sürgün oluşumu yoluyla, yüksek verimli bir in vitro kültür yöntemi geliştirilmiştir. Doğal ortamda yetişen bitkiden alınan sürgün ucu eksplantları, farklı konsantrasyonlarda ve kombinasyonlarda bitki büyüme düzenleyicisi ve metaTopolin içeren MS ortamlarında kültüre alınmıştır. Sürgün oluşumu kontrol ortamı dışında kullanılan tüm kombinasyonlardan elde edilmiştir. Rejenerasyon verimi, 1.0 mg/l BA ve 0.5 mg/l mT + 0.1 mg/l IAA ortamında daha yüksek bulunmuştur. 1.0 mg/l BA + 0.1 veya 0.5 mg/l IBA ve 0.5 mg/l mT + 0.1 veya 0.5 mg/l IBA içeren ortamlar da sürgün çoğalması için etkili olmuştur. Tüm kombinasyonlar, sürgünlerin boyları ve rejenerantların görünümleri açısından kıyaslandığında en iyi ortamın Kinetin' in IAA veya IBA ile kombinasyonu olduğu bulunmuştur. Rejenere olmuş sürgünler, IAA, IBA veya NAA' nın farklı konsantrsyonlarını içeren MS ortamında köklendirilmiştir. En iyi kök oluşumu, sırasıyla 0.5 mg/l NAA ve 0.1 mg/l IBA ortamlarından elde edilmiştir. Köklerin uzunluğu açısından kıyaslandığında 0.1 mg/l IBA ortamı daha etkili olmuştur. Köklendirme işleminden sonra, elde edilen bitkicikler toprağa aktarılmıştır.
Özet (Çeviri)
Sambucus nigra L. (Elderberry) is a grape-like perennial herb in the form of small tree or shrub belonging to Adoxaceae family used in the treatment of respiratory problems and asthma in folk medicine, as well as for food consumption. An efficient in vitro culture protocol of S. nigra as developed via multiple shoot formation. Shoot tip explants from naturally growing plants were cultured on MS media containing different concentrations and combinations of various plant groth regulators and metatopolin (mT). Shoot formation was obtained from all combinations used except the control medium. The regeneration efficiency was found to be higher in 1.0 mg/l BA + 0.1 or 0.5 mg/l IBA and 0.5 mg/l mT + 0.1 or 0.5 mg/l IBA ere also effective for shoot regeneration. When all combinations were compared in terms of shoot length and appearance of regenerants, the best medium was obtained with KIN in combination with IAA or IBA. Regenerated shoot were rooted on MS medium containing different concentartions of IAA, IBA or NAA. The best root formation was obtained with 0.5 mg/l NAA and 0.1 mg/l IBA, respectively. Compairing rooting medium for root length, 0.1 mg/l IBA medium was more effective. After, rooting, the plantlets were transferred to soil for hardening.