İnşaat projelerinde işveren kaynaklı yaşanan üretkenlik kaybı nedenleri ve bir ölçek geliştirme çalışması
Causes of employer induced productivity loss in construction projects and a scale development study
  1. Tez No: 917255
  2. Yazar: HASAN BAKIRCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE ZEYNEP SÖZEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, İnşaat Mühendisliği, Architecture, Civil Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnşaat Yönetimi ve Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu çalışmanın amacı, inşaat projelerinde işveren kaynaklı üretkenlik kaybına neden olan faktörlerin belirlenmesi ve üretkenlik kayıplarıyla sıkça karşılaşılmasına rağmen hak talebi yapılamamasının ardındaki nedenlerin irdelenmesidir. Ayrıca işveren kaynaklı üretkenlik kaybı nedenlerine yönelik güvenirliği ve geçerliği test edilmiş bir ölçek geliştirmektir. Bu amaçla ayrıntılı literatür taraması yapılarak dört bölüm ve 40 ifadeden oluşan bir anket oluşturulmuştur. Anketin üçüncü bölümünde 19 ifadeden oluşan üretkenlik kaybı nedenlerine kapsam geçerliği için Delphi yöntemi uygulanmıştır. Kapsam geçerlik indeksi 0.81 olarak tespit edilmiştir. Hazırlanan anket, 4734 sayılı Kamu İhale Kanununa göre yapılan projelerde yüklenici tarafında çalışan, keşfedici faktör analizi için 430 ve doğrulayıcı faktör analizi için de 412 mimar ve inşaat mühendisine uygulanmıştır. Araştırmada elde edilen veriler SPSS 27.0 ve AMOS 24 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Madde toplam korelasyon katsayısına göre taslak ölçekten madde çıkarılmamıştır. Normal dağılıma uygunluğu tespit edilmiştir. Ölçeğin yapı geçerliğini belirlemek amacıyla keşfedici ve doğrulayıcı faktör analizleri yapılmıştır. Kaiser-Meyer-Olkin değeri 0.915, Bartlett testi X2=4438.743, p=0.000
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the factors that cause employer-induced productivity loss in construction projects and to examine the reasons behind the failure to make claims despite the frequent occurrence of productivity losses. In addition, it also aimed to develop a reliability and validity-tested scale for the causes of employer-induced productivity loss. For this purpose, a detailed literature review and a questionnaire consisting of four sections and 40 statements were developed. In the third part of the questionnaire, the Delphi method was applied for content validity of the reasons for productivity loss consisting of 19 statements. The content validity index was determined as 0.81. 430 architects and civil engineers used the questionnaire for exploratory factor analysis and 412 architects and civil engineers for confirmatory factor analysis, working on the contractor side in the projects carried out according to the Public Procurement Law No. 4734. The data obtained in the study were analyzed using SPSS 27.0 and AMOS 24 software. According to the item-total correlation coefficient, no item was removed from the draft scale. Compliance with normal distribution was determined. Exploratory and confirmatory factor analyses were conducted to determine the scale's construct validity. Kaiser-Meyer-Olkin value was 0.915, Bartlett's test X2=4438.743, p=0.000