Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balçalı Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Polikliniğine başvuran 15-49 yaşındaki evli kadınların 1. basamak sağlık hizmetlerinden yararlanma durumu ve etkileyen faktörler
Usage of primary health care status of married 15-49 years old women applying to the Obstetrics and Gynaecology Clinic of Balçalı Hospital in Çukurova University's Medical Faculty and effecting factors
- Tez No: 91728
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELÇİN YOLDAŞCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
ÖZET Ç.Ü.Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğam Polikliniğine Başvuran 15-49 Yaşındaki Evli Kadınların LBasamak Sağlık Hizmetlerinden Yararlanma Durumu ve Etkileyen Faktörlerin Araştırılması Bu çalışmada 15-49 yaşındaki evli kadınların üniversite hastanesine başvurularından once L Basamak sağlık hizmetlerini kullanma durumu ve etkileyen faktörler incelenmiştir. Ç.Ü. Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum polikliniğine başvuran 15-49 yaşmda 500 evli kadın araştırma grubunu oluşturmuştur. Kadınların yaş ortalaması 32.2 ± 0.4'dfi. kadınların % 76.6'sının emekli sandığına bağlı olduğu saptandı. Kadınların % 85.0' i şehirde oturmaktaydı. Kadınların % 76.0'sının sağlık ocağına başvurduğu görüldü. Kadınların % 91.8'inin sağlık ocağında hangi hizmetlerin verildiğini bildikleri saptandı. Sağlık ocağına giden kadınların % 92.1 'inin hangi hizmetlerin verildiğini bildiği, sağlık ocağına gitmeyen kadınların % 90.8' inin bildikleri saptandı. Kadınların bulundukları yerde sağlık ocağı bulunması beyanı ile, sağlık ocağına müracaatları arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulundu. Sağlık ocağına giden kadınların % 95.2' sinin poliklinik hizmetini doktordan, % 63.5' inin aile planlaması hizmetini doktordan, % 69.0' unun sağlık eğitimini doktordan, % 51.6'sımn aşılama hizmetini hemşireden, atmak istedikleri saptandı. Kadınların sağlık ocağı çalışanlarından beklentilerinin % 86.4 ile (ilgi, güven, gûleryüz, açıklayıcı bilgi)' nin tamamını bekledikleri saptandı. Kadınların son 3 ay içinde % 35.7' sinin üniversite hastanesine müracaat ettikleri saptandı. Kadınların eğitim durumları ile son 3 ay içinde müracaat ettikleri kurum arasmda istatistiksel anlamda bir fark olmadığı saptandı. Kadınların % 71.4'ünü bu şikayetleri için daha önce sağlık ocağına başvuranlar ve üniversitede uzman doktor olduğu için üniversiteyi tercih edenler oluşturmaktadır. ANAHTAR SÖZCÜKLER: 15-49 Yaş Evli Kadınlar, Sosyal Güvence, DXBasamak Sağlık Hizmeti, Temel Sağlık Hizmeti vuı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Usage Of Primary Health Care Status of Married 15-49 Years Old Women Applying to the Obstetrics and Gynaecology Clinic of Balçak Hospital in Çukurova University's Medical Faculty and Effecting Factors In this study usage of primary health care status of 15-49 years old women before application to the University Hospital and effecting factors were examined. The study group consisted of 500 married women in the age range of 15 to 49 years applying to the Obstetrics and Gynecology Clinic of Balcali Hospital in Çukurova University's Medical Faculty. The mean age was found to be 32.2 ± 0.4 among the women 76.6 % were vovered by the Fund For The Retired, and 85.0 % were resident at the city center. The application rate to the primary health care units (PHCU) was found to be 76.0 %. The services provided at PHCUs were familiar to 91.8 % of women included in the study. This percentage was 92.1 % and 90.8 % for women attending PHCUs and those not attending, respectively. The presence of a PHCU in the residence area caused statistically significant difference at the application rates to PHCU. The women attendig PHCUs selected the physician for the provider of polyclinic services (95.2 %), of family planning services (63.5 %) and of health education (69.0 %), while the nurse was selected by 51.6 % of women as provider of vaccination services. In case of application to the PHCU, interest, confidence, friendly approach, explanation were expected in a whole by 86.4 % of women. A total of 35.7 % of women had attended to the Universty Hospital in the last 3 months, while educational status did not effect statistically the choice of health institution attended in the last 3 months. It was found that 71.4 % of women, preferring the University Hospital for their complaints due to te presence of a specialized physician had previously attended to the PHCU with the same complaints. KEY WORDS: Married 15-49 Years OW Women, Social Insurance, Primary Health Care, Tertiary Health Care, Basic Health Services. IX