Yeni nesil enjekte edilebilir ve elektroaktif hibrit hidrojellerin geliştirilmesi ve kontrollü ilaç salımındaki kullanımı
Development of new generation injectable and electroactive hybrid hydrogels and their use in controlled drug delivery
- Tez No: 917283
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖKÇEN DEMİREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu tez kapsamında biyouyumlu, iletken, ilaç taşıyan yeni bir enjekte edilebilir hibrit hidrojelin hazırlanması ve kalp krızi sonrası doku rejenerasyonunu ve kalp fonksiyonlarını iyileştirmedeki etkinliğinin in vitro çalışmalar ile incelenmesi hedeflenir. bu amaçla, jel öncül polimerlerinden olan Jelatin (GEL) iletken tetraanilin oligomeri (TA) ile konjuge edilerek GEL-TA elektroaktif polimeri elde edilecektir. hazırlanan polimer çözeltisinin iletkenliği dönüşümlü voltametri yöntemi ile belirlenecektir. Enjekte edilebilir biyobozunur ve iletken jellerin ana iskelet yapısındaki -NH2 grupları ile Ald-ALG yapısındaki aldehit (-HC=O) grupları arasında schiff bazı bağı türü olan imin bağı oluşumundan yararlanılacaktır. Çapraz bağlanmalar için optimizasyonlar yapılarak en uygun jel bileşimi belirlenecektir. Enjekte edilebilir jeller içine anti-inflamatuar TS-IIA ilacıyüklenecektir. ilaç yüklü enejkte edilebilir jellerin kalp krizi sonrasu doku yenilenmesindeki etkinliği in vitro koşullarda yapılan deneyler ile incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this thesis, it is aimed to prepare a new biocompatible, conductive, drug-carrying injectable hybrid hydrogel and to investigate its effectiveness in improving tissue regeneration and cardiac function after heart attack by in vitro studies. For this purpose, Gelatin (GEL), one of the gel precursor polymers, will be conjugated with conductive tetraaniline oligomer (TA) to obtain GEL-TA electroactive polymer. the conductivity of the prepared polymer solution will be determined by alternating voltammetry method. Injectable biodegradable and conductive gels will benefit from the formation of imine bonds, a type of schiff base bond, between -NH2 groups in the main skeleton structure and aldehyde (-HC=O) groups in the Ald-ALG structure. Optimizations for cross-linking will be performed to determine the most suitable gel composition. Anti-inflammatory TS-IIA drug will be loaded into the injectable gels. The efficacy of drug-loaded injectable gels in tissue regeneration after heart attack will be investigated by experiments performed under in vitro conditions.