Tetra kalsiyum fosfat içerikli enjekte edilebilir yeni nesil kemik greftinin bifazik kalsiyum sülfat içerikli kemik grefti ile primer stabilite ve açığa çıkan ısı yönünden karşılaştırılması
Comparison of tetra calcium phosphate containing injectable new generation bone graft with biphasic calcium sulphate containing bone graft in terms of primary stability and released heat
- Tez No: 693421
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BETÜL TAŞ ÖZYURTSEVEN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu tez çalışmasında sertleşebilen iki farklı kemik greftinin implantın primer stabilitesi ve kemikte meydana gelen sıcaklık değişimleri üzerine etkilerinin in-vitro olarak incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmamızda cansız sığır kaburga kemikleri kullanılmıştır. Kemikler üzerinde dental implant yuvası oluşturulmuştur. Takiben bu osteotomi bölgesinin çevresine eşit büyüklükte kemik defektleri oluşturulmuş ve dental implantlar yerleştirilmiştir. Bu aşamada 2 farklı grup oluşturulmuş ve defektler 1. grupta tetra kalsiyum fosfat, 2. grupta bifazik kalsiyum sülfat içeren kemik grefti ile doldurulmuştur. Kemik greftinin sertleştiği esnada açığa çıkan sıcaklık değerleri kaydedilmiştir. Greftlemeden önce ve 200 dk sonra primer stabilite değerleri kaydedilmiştir. Tetra kalsiyum fosfat içeren kemik grefti kullanılan grupta kemikte ortalama 3.35⁰C sıcaklık artışı ve implant primer stabilitesinde ortalama 52.69 ISQ artış görülmüştür. Bifazik kalsiyum sülfat içeren kemik grefti kullanılan grupta ise kemikte ortalama 0.87⁰C sıcaklık artışı ve implant primer stabilitesinde ortalama 36.26 ISQ artış görülmüştür. Bununla birlikte hiçbir grupta kemik nekrozu için kritik değer olan 47 ˚C yi geçecek sıcaklık artışı gözlenmemiştir. Primer stabilitenin artışında tetra kalsiyum fosfat içeren kemik greftinin daha yüksek sonuçlar verdiği izlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it was aimed to investigate the effects of two different hardenable bone grafts on the primary stability of the implant and the temperature changes in the bone in-vitro. In our study, dead bovine rib bones were used. A dental implant socket is created on the bones. Subsequently, bone defects of equal size were created around this osteotomy area and dental implants were placed. At this stage, 2 different groups were formed and the defects were filled with bone graft containing tetra calcium phosphate in group 1 and biphasic calcium sulfate in group 2. The temperature values that emerged during the hardening of the bone graft were recorded. Primary stability values were recorded before and 200 min after grafting. An average increase in bone temperature of 3.35⁰C and an average increase in implant primary stability of 52.69 ISQ were observed in the group using bone graft containing tetra calcium phosphate. In the group using biphasic calcium sulfate-containing bone grafts, an average of 0.87⁰C increase in bone temperature and an average of 36.26 ISQ increase in implant primary stability were observed. However, no increase in temperature exceeding 47 ˚C, which is the critical value for bone necrosis, was observed in any group. It was observed that bone graft containing tetra calcium phosphate gave higher results in increasing primary stability.