Understanding the mismatch between clinical andnumerical measurements of nasal resistance
Klinik ve Sayısal Ölçümler Arasındaki Burun (Nasal) Direnç Uyumsuzluğunun Anlaşılması
- Tez No: 917284
- Danışmanlar: PROF. DR. MAURİZİO QUADRİO, DR. MARCO ATZORİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uçak Mühendisliği, Aeronautical Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Politecnico di Milano
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Uçak ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uçak Mühendisligi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 22
Özet
Burun direnci klinik ölçüleri ile sayısal simülasyon sonuçları arasında kayda değer farklılıklar sık sık saptanmıştır. Bu farklılıkların, deney cihazlarının veya sayısal hataların kabul edilebilir belirsizlik aralığından çok daha fazla olduğu gözlemlenmiştir. Bu çalışmanın amacı, gözlemlenen farklılıklarla uyumlu olabilen olası belirsizlik nedenlerini tanımlamaktır. Bu kapsamda, bir önceki deney serisinin sonuçları, gerek modelleme yöntemi kullanarak (RANS simülasyonları) ulaşılan sonuçlar gerekse Navier-Stokes denklemlerini doğrudan çözümü (DNS) ile ulaşılan sonuçlar vasıtasıyla, aynı geometri üzerindeki sayısal simülasyon sonuçlarıyla karşılaştırılmaktadır. Deney ve simülasyon düzenekleri, en yaygın olarak kullanılan rinomanometri tekniği yöntemini yeniden üretmek amacıyla kurulmuştur. Analiz edilen tüm belirsizlik kaynakları arasında, ağ çözünürlük eksikliği, modelleme yaklaşımları ve sönümleyici sayısal şemaların kullanımı da dahil olmak üzere, en yüksek seviye belirsizliğe sebebiyet veren durumun klinik alanda kullanılan araçlardaki basınç ölçüm konumlarına bağlı olduğunu belirledik. Bu olası hata kaynağı, deney ile simülasyon sonuçları arasında gözlemlenen farklılıklarla tek uyumlu olandır. Sonuçlarımız, tıbbi ölçümlere yönelik birçok araç tasarımı seçimlerinin burun direnci ölçümünde sistematik hata kaynağına sebebiyet verdiği ve söz konusu bu sistematik hataların klinik ölçümler ile sayısal simülasyon sonuçları arasındaki farklılıkların temel nedeni olduğunu bize göstermektedir.
Özet (Çeviri)
There is a mismatch between clinical measurements of nasal resistance via rhinomanometry and results from Computational Fluid Dynamics (CFD). The discrepancy is often much larger than the accepted experimental or simulation uncertainties and the aim of the present work is identifying possible source of errors compatible with this mismatch. Results of a previous experimental campaign are compared against different numerical strategies, including both Reynolds-average Navier–Stokes simulations and Direct Numerical Simulations, on the same anatomical geometry. The setup of experiments and simulations is created to emulate that of an active anterior rhinomanometry. Of all considered sources of uncertainty, which include a lack of resolution, the intrinsic modelling approximations, and the usage of dissipative numerical schemes, we found that the largest one is that related to the position of pressure measurements in clinical instruments. It is also the only one compatible with the mismatch between clinical measurement and simulations. Our results suggest that a source of systematic bias may be present in rhinomanometers with a design similar to the instrument considered in our study. This bias could be the main culprit of the mismatch between clinical measurements and simulations results.