İnflamatuvar bağırsak hastalıklarının tedavisinde biyolojik ajanların etkinliği ve ilaç güvenlik değerlendirilmesi
Effectiveness of biologic agents in the treatment of inflammatory bowel disease and assessment of drug safety
  1. Tez No: 985936
  2. Yazar: ÖYKÜ YAŞYERLİ İLOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BANU DEMET ÖZEL COŞKUN, DR. NAZLI PELİN KIRKAYAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: İnflamatuvar bağırsak hastalığı (İBH), Crohn hastalığı (CH) ve ülseratif koliti (ÜK) kapsayan, immün aracılı kronik bir hastalıktır. Bu çalışmada CH ve ÜK tanılı olgularda biyolojik tedavilerin 6. ve 12. aylarda klinik, endoskopik ve biyokimyasal remisyon üzerindeki etkinliği ile tedaviye yanıtı belirleyen faktörlerin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Ankara Şehir Hastanesi Gastroenteroloji Kliniği'nde 1 yıl boyunca biyolojik tedavi alan 133 İBH olan (CH: 73, ÜK: 60) retrospektif olarak incelendi. Demografik veriler, hastalık özellikleri, tedavi türleri, 6. ve 12. ay klinik–endoskopik yanıtları ile laboratuvar parametreleri değerlendirildi. Parametrik değişkenlerde t-testi, kategorik değişkenlerde ki-kare ve prediktör analizlerinde lojistik regresyon kullanıldı. Bulgular: Hastaların yaş, cinsiyet ve hastalık süresi dağılımları benzerdi (p>0,05). Sigara kullanımı CH grubunda anlamlı olarak yüksekti (p = 0,023). ÜK hastalarında en sık infliksimab, CH hastalarında adalimumab kullanıldı. CH grubunda mukozal iyileşme 6. ayda %38,4 iken 12. ayda %74'e yükseldi (p< 0,001); klinik remisyon oranı 6. ayda %84,9, 12. ayda %89 olup benzer düzeyde seyretti (p = 1,000). ÜK grubunda endoskopik remisyon 6. ayda %66,7, 12. ayda %76,6 olarak korundu (p = 0,625); klinik remisyon da 6. ayda %83,3, 12. ayda %86,7 idi (p = 0,625). ÜK'de 12. ayda hemoglobin (HGB) , hematokrit (HTC) ve albümin düzeylerinde anlamlı artış, eritrosit sedimentasyon hızında düşüş saptandı (tümü p <0,01). CH grubunda ise lökosit, hemoglobin, platelet (PLT), C reaktif protein (CRP), ferritin ve transferrin satürasyonunda anlamlı değişiklik gözlenmedi. Tek değişkenli analizlerde hematolojik ve inflamatuvar belirteçlerin remisyonla ilişkili olabileceği, ancak çok değişkenli analizde CH grubunda bağımsız bir prediktör belirlenemedi. Sonuç: İBH'de remisyonu etkileyen prognostik faktörler hastalığın tipine göre farklılık göstermektedir. CH'de endoskopik yanıtın (mukozal iyileşme) zaman içinde belirginleştiği, laboratuvar parametrelerinin ise sınırlı öngörü gücü sergilediği izlenirken; ÜK'de hematolojik durum ve inflamatuvar yük remisyon üzerinde belirleyici rol oynamaktadır. Bu bulgular, remisyon öngörüsünde çok bileşenli ve hastalık tipine özgü bir değerlendirme yapılmasının önemini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective: Inflammatory bowel disease (IBD), which encompasses Crohn's disease (CD) and ulcerative colitis (UC), is a chronic immune-mediated disorder. The aim of this study was to evaluate the effectiveness of biologic therapies on achieving clinical, endoscopic and biochemical remission at 6 and 12 months in patients with CD or UC, and to identify factors associated with treatment response. Materials and Methods: We conducted a retrospective analysis of 133 inflammatory bowel disease (IBD) patients (Crohn's disease: 73; ulcerative colitis: 60) who were treated with biologics for one year at the Gastroenterology Clinic of Ankara City Hospital. We collected data on demographic characteristics, disease features, treatment regimens, clinical and endoscopic responses at months 6 and 12, and laboratory parameters. Parametric variables were compared using the t-test, and categorical variables were analysed using the chi-square test. Logistic regression was applied to the predictor analyses. Results: The baseline distributions of age, sex and disease duration were similar between the groups (p > 0.05). Active smoking was significantly more prevalent in CD patients (p = 0.023). In UC, infliximab was the most commonly used biologic, whereas adalimumab predominated in CD. In CD, mucosal healing increased from 38.4% at month 6 to 74.0% at month 12 (p < 0.001), and clinical remission rates were 84.9% and 89.0% at months 6 and 12, respectively (p = 1.000). In UC, endoscopic remission was maintained at 66.7% and 76.6% at months 6 and 12, respectively (p = 0.625), and clinical remission was 83.3% and 86.7%, respectively (p= 0.625). By month 12, there were significant increases in haemoglobin, haematocrit and albumin in UC patients, and a reduction in erythrocyte sedimentation rate (all p<0.01). In CD, no significant changes were observed in leukocyte count, haemoglobin, platelet count, C-reactive protein, ferritin or transferrin saturation. Univariable analyses suggested potential associations between haematological/inflammatory markers and remission. However, multivariable modelling identified no independent predictors for CD. Conclusion: The prognostic determinants of remission differ according to disease phenotype. In Crohn's disease (CD), endoscopic response (mucosal healing) became more pronounced over time, whereas laboratory parameters showed limited predictive value. In ulcerative colitis (UC), haematological status and inflammatory burden play decisive roles in remission. These findings support the use of a multimodal, disease-specific approach to predicting and monitoring remission.