Kahramanmaraş akarsularının ekolojik kalite durumunun diyatome metriği ve biyolojik koşul gradiyenti yaklaşımı ile karşılaştırmalı olarak değerlendirilmesi
Comparative assessment of the ecological quality status of Kahramanmaraş streams with diatome metric and biological condition gradient approach
  1. Tez No: 917346
  2. Yazar: HACI ÖMER LEKESİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABUZER ÇELEKLİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 286
Özet
Bu çalışma, Kahramanmaraş akarsularının ekolojik kalite durumunu diyatome metrikleri ve biyolojik koşul gradienti (BKG) yaklaşımlarıyla karşılaştırmalı olarak değerlendirmektedir. Araştırmanın amacı, diyatome kompozisyonunu belirlemek ve diyatome metrikleri kullanarak bu istasyonlardaki su kalitesini ve ekolojik durumu değerlendirmektir. Kahramanmaraş iline ait 33 örnekleme istasyonunda 2020-2023 yılları ilkbahar, yaz ve sonbahar dönemlerinde diyatome ve su örneklemesi yapılmıştır. Çalışma süresince Cocconeis placentula, Navicula gregaria, Gomphonema parvulum ve Cyclotella meneghiniana türleri yaygın olarak gözlemlenmiştir. Diyatome türleri ile çevresel değişkenler arasındaki ilişki, Fuzzy Logic, Biyolojik Koşul Gradiyenti (BKG), Kanonik Uyum Analizi (CCA) ve Monte Carlo permütasyon testi kullanılarak değerlendirilmiştir. Bulgulara göre, türlerin dağılımında çözünmüş oksijen, toplam fosfor, elektriksel iletkenlik ve sıcaklık gibi fizikokimyasal değişkenler önemli rol oynamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study comparatively assesses the ecological quality status of Kahramanmaraş streams with diatom metrics and biological condition gradient (BCG) approaches.. The aim of the research is to determine diatom composition and evaluate water quality and ecological status at the stations using diatom metrics. Diatom and water samples from 2020 to 2023 across 33 sampling stations in Kahramanmaraş Province during the spring, summer, and autumn seasons were collected. Cocconeis placentula, Navicula gregaria, Gomphonema parvulum, and Cyclotella meneghiniana species were commonly observed throughout the study period. The relationship between diatom species and environmental variables was evaluated using fuzzy logic, biological condition gradient (BCG), Canonical Correspondence Analysis (CCA), and the Monte Carlo permutation test. According to the findings, physicochemical variables such as dissolved oxygen, total phosphorus, electrical conductivity, and temperature play a significant role in species distribution. The ecological quality status was assessed using TIT, TI, and EPI-D diatom indices, and the TIT index showed a high correlation with logTP (r = 0.820, p < 0.01). Results reveal that the ecological water quality of Kahramanmaraş streams is significantly affected by land use and anthropogenic activities