Öğretmen profesyonelliğini açıklayan değişkenlerin belirlenmesi: TALIS 2018
Identification of variables explaining teacher professionalism: TALIS 2018
  1. Tez No: 917358
  2. Yazar: NAİLA RUSTAMOVA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE BURCU TUNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası ve Karşılaştırmalı Eğitim Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, beş ülke için 2018 Uluslararası Öğretme ve Öğrenme Anketi (TALIS) verilerinden yararlanarak öğretmen profesyonelliğini şekillendiren faktörleri incelemektedir: Türkiye, Singapur, Estonya, İtalya ve İspanya. Öğretmen profesyonelliği, uzmanlık bilgisi, işbirliği, özerklik ve sorumluluğu kapsayan çok boyutlu bir kavramdır. Eğitim kalitesinin artırılması ve küresel ölçekte öğrenci çıktılarının iyileştirilmesi açısından büyük önem taşımaktadır. Bu çalışmanın amacı, öğretmen profesyonelliğini şekillendiren faktörleri belirlemek ve eyleme geçirilebilir içgörüler elde etmek için ülkeler arası farklılıkları incelemektir. Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) tarafından yürütülen 2018 Uluslararası Öğretme ve Öğrenme Araştırması (TALIS), öğretim uygulamaları, mesleki gelişim ve çalışma koşulları hakkında kapsamlı veriler sunarak bu analiz için sağlam bir temel oluşturmaktadır. Araştırmada, hiyerarşik ilişkileri ve öğretmen profesyonelliğinin temel belirleyicilerini keşfetmek için CHAID Ki-Kare Otomatik Etkileşim Tespiti analizini kullanan bir tarama modeli kullanılmıştır. Bulgular, işbirliği, mesleki özerklik ve sistemik hesap verebilirliğin öğretmenlerin mesleki kimlik ve uygulamaları üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir. Cinsiyet ve yeterlilik türünün, özerklik ve sorumluluk algılarını etkileyen kritik faktörler olarak ortaya çıkması dikkat çekicidir. Ayrıca, işbirliği uygulamaları dilsel ve kültürel bağlamlar arasında farklılık göstermektedir. Singapur'daki öğretmenler işbirlikçi uygulamalara daha fazla eğilim gösterirken, Estonya'dakiler özerklik için daha güçlü bir eğilim sergilemektedir. Çalışma, küresel ölçekte öğretmen profesyonelliğini geliştirmek amacıyla politika yapıcılar ve eğitimciler için bir dizi pratik öneriyle son bulmaktadır. Bunlar arasında işbirlikçi kültürlerin teşvik edilmesi, mesleki gelişime eşit erişimin garanti altına alınması ve özerklik ile hesap verebilirliğin dengelenmesi yer almaktadır
Özet (Çeviri)
This study examines the factors that shape teacher professionalism, drawing upon data from the 2018 Teaching and Learning International Survey (TALIS) for five countries: Turkey, Singapore, Estonia, Italy, and Spain. Teacher professionalism is a multidimensional concept that encompasses specialized knowledge, collaboration, autonomy, and responsibility. It is of paramount importance for enhancing the quality of education and improving student outcomes on a global scale. The objective of the study is to identify the factors that shape teacher professionalism and to examine cross-country variations in order to derive actionable insights. The 2018 Teaching and Learning International Survey (TALIS), conducted by the Organisation for Economic Co-operation and Development (OECD), provides extensive data on teaching practices, professional development, and working conditions, thus offering a robust foundation for this analysis. A survey model is employed in the research, which uses CHAID (Chi-squared Automatic Interaction Detection) analysis to explore hierarchical relationships and key determinants of teacher professionalism. The findings indicate that collaboration, professional autonomy, and systemic accountability have a significant impact on teachers' professional identity and practices. It is noteworthy that gender and qualification type emerge as critical factors influencing perceptions of autonomy and responsibility. Furthermore, collaboration practices vary across linguistic and cultural contexts. Teachers in Singapore demonstrate a greater propensity for collaborative practices, whereas those in Estonia exhibit a stronger proclivity for autonomy. The study concludes with a series of practical recommendations for policymakers and educators, with the aim of enhancing teacher professionalism on a global scale. These include the fostering of collaborative cultures, the guarantee of equitable access to professional development, and the balancing of autonomy with accountability. It would be beneficial for future research to adopt longitudinal approaches in order to gain a deeper understanding of the dynamic nature of teacher professionalism over time.