Benign nedenlerle yapılan jinekolojik laparoskopik cerrahide geçirilmiş sezaryenin periumblikal adezyona etkisi
The effect of previous cesarean section on periumbilical adhesions in benign gynecological laparoscopic surgery
- Tez No: 917359
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDURRAHMAN HAMDİ İNAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 22
Özet
Amaç: Benign nedenlerle yapılan jinekolojik laparoskopik cerrahi sırasında geçirilmiş sezaryen öyküsü olan ve geçirilmiş sezaryen öyküsü olmayan hastalar arasındaki periumblikal adezyonun varlığının karşılaştırılması ve buna bağlı laparoskopik komplikasyonların oluşma riskleri arasındaki farkın araştırılması. Materyal ve metod: Benign nedenlere jinekolojik laparoskopik cerrahi yapılacak 100 hasta 50'şer kişilik 2 gruba ayrılmıştır. Bu gruplar geçirilmiş batın cerrahisi olmayan hastalar ve sadece geçirilmiş sezaryeni olan hastalardır. Periumblikal adezyonu belirlemek için Mazuji ve arkadaşlarının tanımladığı intraoperatif makroskobik adezyon değerlendirme skorlamasını kullanılarak operatörün gözlemine göre perop olarak değerlendirilip kayda alınmıştır. Bulgular: Ofis visseral sliding test pozitifliği batın ameliyatı olmayan grupta 49 (%98,0), geçirilmiş C/S öyküsü olan grupta 47 (%94,0) hastada mevcuttur. Grupların Ofis visseral sliding test dağılımları istatistiksel olarak farklı değildir. Primer trokar yerleştirme sırasında gerçekleşen hasar omentum olan hasta sayısı batın ameliyatı olmayan grupta 4 (%8,0), geçirilmiş C/S öyküsü olan grupta 5'tir (%10,0). Primer trokar yerleştirme sırasında gerçekleşen hasar dağılımı gruplarda istatistiksel olarak benzerdir Sonuç: Bu çalışmada ulaşılan bilgiler doğrultusunda geçirilmiş sezaryen öyküsü olan ve olmayan hastalar arasında periumblikal adezyon oluşmasında anlamlı bir fark yoktur. Laparoskopik cerrahilerde umblikal giriş esnasında geçirilmiş sezaryen öyküsü komplikasyon riskini arttırmamıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: To compare the presence of periumbilical adhesions between patients with and without a history of cesarean section undergoing gynecological laparoscopic surgery for benign conditions and to investigate the differences in the risk of laparoscopic complications associated with these adhesions. Materials and Methods:A total of 100 patients scheduled for gynecological laparoscopic surgery for benign conditions were divided into two groups of 50 each. The groups consisted of patients without a history of abdominal surgery and those with a history of cesarean section as their only abdominal surgery. To assess periumbilical adhesions, the intraoperative macroscopic adhesion scoring system described by Mazuji et al. was used. Adhesions were evaluated perioperatively based on the surgeon's observations and recorded accordingly. Findings:The office visceral sliding test was positive in 49 patients (98.0%) in the group without a history of abdominal surgery and in 47 patients (94.0%) in the group with a history of cesarean section. The distribution of the office visceral sliding test results between the groups was not statistically different. The number of patients with omental injury during primary trocar insertion was 4 (8.0%) in the group without a history of abdominal surgery and 5 (10.0%) in the group with a history of cesarean section. The distribution of injuries during primary trocar insertion was statistically similar between the groups. Conclusion:Based on the findings of this study, there is no significant difference in the formation of periumbilical adhesions between patients with and without a history of cesarean section. Additionally, a history of cesarean section did not increase the risk of complications during umbilical entry in laparoscopic surgeries.