Total diz protezi geçiren hastalarda bakım bağımlılığı düzeylerinin iyileşmeye etkisi
The effect of care addiction levels on improvement in patients with total knee prosthesis
- Tez No: 917405
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HANDE CENGİZ AÇIL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Sağlık Eğitimi, Nursing, Health Education
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Total diz protezi (TDP) geçiren hastalar, yapılan cerrahi girişim sonucu meydana gelen sorunlar nedeniyle günlük yaşam aktivitelerini sürdürmede bağımlı hale gelmektedir. Bu nedenle bu çalışma TDP geçiren hastalarda bakım bağımlılığı düzeylerinin iyileşmeye etkisini belirlemek amacıyla planlandı. GEREÇ VE YÖNTEM: Araştırma 01.02.2023- 01.02.2024 tarihleri arasında total diz protezi cerrahisi uygulanan araştırma kriterlerine uyan 100 hasta ile yapıldı. Hastalara ameliyat sonrası dönemde Kişisel Bilgi Formu, Bakım Bağımlılığı Ölçeği ve Ameliyat Sonrası İyileşme İndeksi uygulandı. BULGULAR: Katılımcıların yaş ortalaması 63,90±7,87 iken %75,0'i kadın, %79,0'u evli, %55,0'i ilköğretim mezunu ve %49,0'u çalışmamaktadır. Katılımcıların %50,0'sinde sağ TDP bulunmakta iken %53,0'ünde kronik hastalık bulunmakta, %43,0'ünün cerrahi operasyon öyküsü bulunmakta, %18,0'i ameliyat sonrası 1. günde, %84'ünün ilk mobilizasyon zamanı 1. gün ve %46,0'sının bağımlılık düzeyi bağımlıdır. Bakım bağımlılığı ölçek puanı 58,43±9,87 iken ameliyat sonrası iyileşme indeksi puanı ise 2,82±0,68 olarak bulundu. SONUÇ: TDP geçiren hastalarda yaş arttıkça hem bakım bağımlılığı hem de ameliyat sonrası iyileşmede daha fazla güçlük yaşadığı görülmektedir. Hastalarda cinsiyet ameliyat sonrası iyileşme durumlarını etkilememektedir. Hastaların bekâr olması, ilköğretim mezunu ya da okuryazar olmaması, çalışmaması ya da emekli olması, kronik hastalığa sahip olması, daha önce cerrahi operasyon geçirmiş olması, ameliyatının üzerinden az zaman geçmesi ve hastaların erken mobilize olması ameliyat sonrası iyileşmede daha fazla güçlük yaşadığı ve bağlılık düzeyi bağımlı olan hastaların ameliyat sonrası dönemde iyileşmede güçlük yaşamaktadır. Buna göre TDP geçiren hastalarda bakım bağımlılığı iyileşmeyi etkilemektedir
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND OBJECTİVE: Patients who undergo total knee arthroplasty (TKA) become dependent on maintaining their daily life activities due to the problems that occur as a result of the surgical intervention. Therefore, this study was planned to determine the effect of care dependency levels on recovery in patients undergoing total knee arthroplasty. MATERIALS AND METHODS: The research was conducted with 100 patients who met the research criteria and underwent total knee replacement surgery between 01.02.2023 and 01.02.2024. Personal Information Form, Care Dependency Scale and Postoperative Recovery Index were applied to the patients in the postoperative period. RESULTS: While the average age of the participants is 63.90±7.87, 75.0% are women, 79.0% are married, 55.0% are primary school graduates and 49.0% are not working. While 50.0% of the participants had right TFP, 53.0% had a chronic disease, 43.0% had a history of surgery, 18.0% on the first day after surgery, 84% on the first mobilization. time is day 1 and the addiction level of 46.0% is dependent. While the care dependency scale score was 58.43±9.87, the postoperative recovery index score was 2.82±0.68. CONCLUSION: It is observed that patients who have undergone total knee arthroplasty experience more difficulties in both care dependency and postoperative recovery as age increases. Gender of the patients does not affect their postoperative recovery. Patients being single, being primary school graduates or illiterate, not working or retired, having a chronic disease, having had a previous surgical operation, having a short time since their surgery, and being mobilized early are more likely to experience difficulties in post-operative recovery and their level of commitment is dependent. Patients with this disease experience difficulties in recovery in the postoperative period. Accordingly, care dependency affects recovery in patients undergoing total knee arthroplasty.