Alkolün sıçanlarda oksidatif strese etkisi ve oksidatif hasarın , N-asetil sistein ile azaltılması
The Effect of alcohol on oxidative stress and attenuation of oxidative damage by N-acetyl cysteine in rats
- Tez No: 91742
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN ŞENTÜRK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Gastroenteroloji, Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases, Gastroenterology, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 33
Özet
ÖZET Alkolik karaciğer hastalığı, önemli bir sağlık problemidir. Kronik alkol kullanımı, steatohepatit, alkolik hepatit ve siroza yolaçabilir. Alkolün yolaçtığı karaciğer hastalıklarından korunmada en önemli adım alkolün kesilmesi olsa da, alkolün karaciğer hasan oluşturma mekanizmaları daha iyi anlaşıldıkça, yeni tedavi yaklaşımları mümkün olacaktır. Alkolik karaciğer hastalığının oluşumunda, oksidatif stres artışının rolü olabileceğine dair veriler artmaktadır. N-asetilsistein, parasetamol toksikasyonu yanında karbon tetraklorür ve kloroform intoksikasyonlannda da kullanılan glutatyon depolarını dolduran, antioksidan, indirgeyici ve şelasyon yapıcı bir ajandır. Bu çalışmada intragastrik olarak etanol uygulanan sıçanlarda karaciğer hasarının gelişiminde n-asetilsisteinin serbest radikalleri bağlayıcı etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Otuz iki sıçan üç gruba ayrıldı; birinci gruba etanol, ikinci gruba etanol ile birlikte n- asetilsistein ve üçüncü gruba (kontrol grubu) alkol ile eş kaloride dekstoz 4 hafta süreyle uygulandı. İntragastrik olarak etanol verilen grupta, kontrol grubuna göre lipid peroksidasyonunun bir göstergesi olan malondialdehid düzeyi daha yüksek, antioksidan enzimler olan glutatyon peroksidaz ve süperoksit dismutaz düzeyleri daha düşük ve serum aminotransferaz düzeyleri daha yüksek bulundu. Buna karşılık, etanol yanında n-asetilsistein uygulanan sıçanlarda, etanol alan gruba oranla, malondialdehid ve aminotransferaz düzeyleri daha düşük ve antioksidan enzim düzeyleri daha yüksek bulundu. Bu değerler, sadece dektroz alan konrtol grubundan istatistiksel olarak farksızdı. Bu çalışma, etanolun yolaçtığı karaciğer hasarının büyük ölçüde oksidatif stresle ilişkili olduğunu ve n-asetilsiteinin bu hasan sıçan modelinde etkili bir şekilde azalttığını ortaya koymuştur. 19
Özet (Çeviri)
SUMMARY Alcoholic liver disease is one of the most common forms of serious liver diseases. Chronic alcohol consumption may lead to steatohepatitis, alcoholic hepatitis, and cirrhosis. Although withdrawal remains the main step in avoding alcohol-induced liver diseases, better understanding of the pathogenesis of alcohol-induced damages provide new clues for therapeutic trials. There is increasing evidence that alcohol-induced liver damage may be associated with increased oxidative stress. N-acetylcysteine is commonly used to reduce the toxic effects of acetaminophen in overdose as well as poisonings with carbon tetrachloride and chloroform acting as an antioxidant, reducing and chelating agent. It repletes glutathione stores. We aimed to investigate free-radical scavenger effect of n-acetylcysteine in the development of liver damage in rats intragastrically fed with ethanol. Thirty two rats divided into three groups were fed with ethanol, ethanol and n-acetylcysteine, or isocaloric dextrose (control group) for 4 weeks. Rats fed intragastrically with ethanol developed a higher level of lipid peroxidation as measured by malondialdehyde, lower levels of antioxidant enzymes of glutathione peroxidase and superoxide dismutase and higher levels of aminotransferase levels compared to control group. In rats fed with n-acetylcysteine and ethanol, malondialdehyde and aminotransferase levels were lower and antioxidative enzymes were higher significantly than the ethanol-fed group, in levels comparable to those of control group. This study clearly reveals that ethanol-induced liver damage is associated with oxidative stress, and n-acetylcysteine drug attenuates this damage effectively in rat model. 20