Robotik cerrahi öncesi animasyon tabanlı hasta eğitiminin cerrahi korku, kaygı ve hasta memnuniyeti üzerine etkisi
The effect of animation-based patient education before robotic surgery on surgical fear, anxiety and patient satisfaction
- Tez No: 917426
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP KARAMAN ÖZLÜ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı animasyon tabanlı hasta eğitiminin robotik cerrahiye bağlı oluşan cerrahi korku, kaygı ve hasta memnuniyeti üzerine etkilerini belirlemekti. Materyal ve Metot: Araştırma ön test-son test kontrol gruplu randomize kontrollü deneysel tasarımda planlanıp uygulandı. Araştırma, Aralık 2023-Aralık 2024 tarihleri arasında Erzurum şehir hastanesi üroloji kliniğinde gerçekleştirildi. Örneklemini animasyon tabanlı eğitim alan grup (30 hasta), eğitim kitapçığı ile eğitim alan grup (30 hasta) ve kontrol grubu (30 hasta) olmak üzere 90 hasta oluşturdu. Araştırma verilerin toplanmasında, Hasta Tanıtıcı Özellikler Formu, Cerrahi Korku Ölçeği, Yetişkin Hastalar İçin Cerrahi Kaygı Ölçeği, Durumluk-Sürekli Kaygı Envanteri, Yaşam Bulguları Takip Formu, Hasta Eğitiminden Memnuniyet Ölçeği kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to determine the effects of animation-based patient education on surgical fear, anxiety and patient satisfaction related to robotic surgery. Material and Method: The research was planned and implemented in a randomised controlled experimental design with pretest-posttest control group. The research was carried out between December 2023-December 2024 in Erzurum city hospital urology clinic. The sample consisted of 90 patients, including the group receiving animation-based training (30 patients), the group receiving training with the training booklet (30 patients) and the control group (30 patients). Patient Descriptive Characteristics Form, Surgical Fear Scale, Surgical Anxiety Scale for Adult Patients, State-Trait Anxiety Inventory, Life Findings Follow-up Form, Satisfaction with Patient Education Scale were used to collect the data.