Robotik radikal prostatektomi girişimi öncesi hastalarda bilgi düzeyinin anksiyeteye etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of the level of knowledge on anxiety in patients before robotic radical prostatectomy intervention
  1. Tez No: 852564
  2. Yazar: MELDA YAĞCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA ETİ ASLAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ SELDA POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu araştırma robotik radikal prostatektomi cerrahi girişimi öncesi hastalarda bilgi düzeyinin anksiyeteye etkisini değerlendirmek amacı ile nicel araştırma deseni içinde yer alan tanımlayıcı ve kesitsel türde gerçekleşmiştir. Araştırmanın evrenini 13.09.2022 – 20.07.2023 tarihleri arasında Koç Üniversitesi Hastanesi Üroloji servisinde yatmakta olan ve robotik prostatektomi işlemi öncesi hastalar oluştururken; çalışma kriterine uygun 55 erkek hasta araştırmanın örneklemini oluşturmuştur. Araştırmada veri toplama araçları olarak KişiselBilgi Formu ve hastaların preoperatif bilgi düzeylerinin anksiyeteye etkisini değerlendirebilmek için Amsterdam Ameliyat Öncesi Bilgi ve Kaygı Ölçeği kullanılarak, katılımcı bilgilendirme ve onam formu alınarakyüz yüze yapılmıştır. Elde edilen veriler SPSS 20.0 for Windows paket programı kullanılarak analizi yapılmıştır. Araştırma verileri sayı (n), yüzdelik dağılım (%), ortalamalar (±standart sapma) ve tablolar ile ifade edilmiştir. Verilerin dağılımı Skewness / Kurtosis (Basıklık/ Çarpıklık) değerlerine göre incelenmiş ve normal dağılıma uygun olduğu saptanmıştır. Araştırma verileri, ikili parametreler ile ölçekler arasındaki karşılaştırma Independent Samle T test, üç ve üzeri değişkenler arasındaki karşılaştırma One Way ANOVA ve ölçekler arasındaki ilişki ise One Way ANOVA testi ile incelenmiştir. One Way ANOVA testinde Bonferroni düzeltmesi yapılmış, Post Hoc analiz Tukey ve Tamhane ile değerlendirilmiştir. Araştırmaya katılan katılımcıların %96.4 'ü cerrahi işlem öncesi işlem hakkında bilgilendirme yapıldığını, bu bilgilerin %54.5 'i doktor tarafından verildiğini belirtmiştir. Cerrahi işlem öncesi bilgilendirme yapılan hastaların %32.7'sinin kaygılı olduğu saptanmıştır. Kaygılı olan hastalarda Amsterdam Ameliyat Öncesi Bilgi ve Kaygı Ölçeği bilgi puanının daha yüksek olduğu görülmüştür. Analiz sonucunda yüksekokul ve üstü eğitimine sahip bekar hastaların daha az kaygılandığı görülmüştür. Sonuç olarak cerrahi girişim öncesi bilgilendirilen hastaların anksiyete seviyelerinin daha az olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted in a descriptive and cross-sectional way within the quantitative research pattern , with the aim of evaluating the effect of the level of knowledge on anxiety in patients before robotic radical prostatectomy surgical intervention. The population of the research consists of patients 55 male patients who are hospitalized in Koç University Hospital Urology service for radical robotic prostatectomy between 13.09.2022 - 20.07.2023. The research was conducted face to face, using the Personal Information Form as data collection tools and the Amsterdam Preoperative Information and Anxiety Scale to evaluate the effect of patients' preoperative knowledge levels on anxiety, and by obtaining participant information and consent forms. The data that was obtained analyzed by the SPSS 20.0 for Windows package program. Research data are expressed in numbers (n), percentage distribution (%), averages (±standard deviation) and tables. The distribution of the data was examined according to Skewness / Kurtosis values and was found to be in accordance with the normal distribution. The comparison between research data, binary parameters and scales was examined by Independent Samle T test, the comparison between three or more variables was examined by One Way ANOVA, and the relationship between scales was examined by One Way ANOVA test. Bonferroni correction was made in the One Way ANOVA test, and Post Hoc analysis was evaluated with Tukey and Tamhane. 96.4% of the participants in the study stated that they were informed about the procedure before the surgical procedure, and 54.5% of this information was given by the doctor. It was found that 32.7% of the patients who were informed before the surgical procedure were still anxious. It was observed that the Amsterdam Preoperative Information and Anxiety Scale knowledge score was higher in patients with concerned personalities. Consequently it was seen that single patients with a college education or higher were less anxious. As a result of this analysis , it was found out that the anxiety levels of patients who were informed before the surgical intervention were lower than the others.