Robotik ve laparoskopik parsiyel nefrektomilerde renal nefrometri skoruna göre peroperatif parametrelerin karşılaştırılması
Comparison of perioperative parameters of robotic and laparoscopic partial nephrectomy according to renal nephrometry score
- Tez No: 466973
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULMUTTALİP ŞİMŞEK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Giriş ve Amaç: Bu çalışmanın amacı robotik parsiyel nefrektomi (RPN) ve laparoskopik parsiyel nefrektomi (LPN) vakalarının peroperatif sonuçlarının cerrahi yönteme ve RENAL nefrometri skoru (RNS)'na göre karşılaştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmamızda Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Üroloji Kliniği'nde Ağustos 2009 ve Aralık 2016 tarihleri arasında parsiyel nefrektomi (PN) operasyonu uygulanan hastaların kayıtları retrospektif olarak incelendi. Hastaların operasyon öncesi; yaş, cinsiyet, beden kitle indeksi (BMI), American Society of Anesthesiologists (ASA) skoru, tümörün yerleştiği tarafı, böbrekte hangi pole yerleştiği (üst,orta,alt pol), tümör boyutu (cm) incelendi. Peroperatif parametreler olarak sıcak iskemi zamanı (dk), operasyon süresi (dk) ve kanama miktarı (ml) değerleri not edildi. Gerçekleştirilen operasyonun yöntemine (LPN yapılanlar (n=30) grup 1, RPN yapılanlar (n=30) grup 2) ve operasyon yöntemine bakmaksızın RNS'ye ( 0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: To compare the perioperative outcomes of robotic partial nephrectomy (RPN) and laparoscopic partial nephrectomy (LPN) cases according to the surgical method and RENAL nephrometry score (RNS). Materials and methods: In our study, the records of patients who underwent partial nephrectomy (PN) operation between August 2009 and December 2016 in Bakırköy Dr. Sadi Konuk Education and Research Hospital Urology Clinic were reviewed retrospectively. All of the patient's age (years), sex, body mass index (BMI), American Society of Anesthesiologists (ASA) score, tumor's laterality, pole placement in the kidney (upper, middle, lower pole) and size (cm) were reviewed. Warm ischemia time (min), operation time (min) and estimated blood loss (cc) were evaluated as perioperative parameters. Patients were divided into groups according to surgical method (LPN group (n=30), group 1 and RPN group (n=30), group 2) and RNS (RNS0,05). There was no statistically significant difference in RNS between group 1 and group 2 (p>0,05).