Annelerin babasavar annelik düzeyleri ve babaların ebeveynlik tutumları ile çocuğun öz düzenleme becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between mothers' levels of father-like motherhood, fathers' parenting attitudes and children's self-regulation skills
  1. Tez No: 917427
  2. Yazar: EDA BAYDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESİN SEZGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Amaç: Bu çalışmada okul öncesi dönem çocuklarının annelerinin babasavar annelik düzeyleri ve babaların ebeveynlik tutumları ile çocuğun öz düzenleme becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Nicel araştırma desenlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Çalışmanın örneklemini Yalova ilinde yaşan 392 çocuk ve aileleri oluşturmuştur. Çalışmanın verileri“Kişisel Bilgi Formu”,“Okul Öncesi Dönem (3-6 Yaş) Anne Bekçiliği Ölçeği-Anne Formu”,“Eşlerin Çocuk Yetiştirme Tutumlarının Değerlendirilme Ölçeği (EŞTÖ)”ve“ 4-6 Yaş Çocuklarına Yönelik Öz Düzenleme Becerileri Ölçeği”kullanılarak toplanmıştır. Normallik dağılımlarını belirlemek için Kolmogorov Smirnov testi, ikili değişkenlerde Bağımsız Örneklem t Testi, üç ve üzeri değişkenlerde tek yönlü Varyans Analizi (ANOVA), ölçek puanları arası ilişkinin belirlenmesinde Pearson Korelasyon Katsayısı kullanılmış ve basit doğrusal regresyon analizinden faydalanılmıştır. Bulgular: Annelerin bekçilik davranışları annenin; öğrenim durumu, kardeş sayısı, evlilik süresine göre farklılaşırken çocuğun cinsiyeti, annenin çalışma durumuna göre farklılaşmadığı saptanmıştır. Babasavar davranış ve öz düzenleme becerilerinin düzeyinin orta düzeyde olduğu tespit edilmiştir. Annelerin babasavar annelik düzeyi arttıkça babaların çocuklarına yönelik baskıcı ve otoriter tutumları ile aşırı hoşgörülü tutumlarının arttığı, babaların baskıcı ve otoriter veya aşırı hoşgörülü tutumları çocukların dikkatleri üzerinde olumsuz yönde farklılığa, aşırı koruyucu tutumların ise çocukların öz düzenleme becerileri üzerinde olumlu yönde farklılığa yol açtığı saptanmıştır. Sonuç: Araştırma sonuçlarının anne bekçiliği, babaların ebeveynlik tutumları ve çocukların öz düzenleme becerilerine ilişkin kısıtlı literatür için bir çerçeve oluşturacağı düşünülmektedir. Elde edilen bulgular, ilgili literatür çerçevesinde tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study it was aimed to investigation of the relationship between maternal gatekeeping and fathers parenting styles of 60-72 month old children and self regulation levels of their children Materials and Methods: The sample of the study consists of 392 children living in Yalova. The data of the study it was collected using the“Demographic Information Form”,“Maternal Gatekeeping Scale”,“Parent Views on Raising Children Scale”,“ Self-regulation Scale”. Kolmogorov Smirnov test was used to determine normality distributions, İndependent Sample t Test for binary variables, one-way analysis of Variance (ANOVA) for three and more variables, Pearson Correlation Coefficient was used to determine the relationship between scale scores, and Simple Linear Regression Analysis was used. Results: It was determined that the mothers' watchdog behaviors differed according to the mother's education level, number of siblings, and duration of marriage, but did not differ according to the child's gender or the mother's employment status. It was determined that the level of fatherly behavior and self-regulation skills was at a moderate level. It was determined that as the mothers' level of fatherly motherhood increased, the fathers' oppressive and authoritarian attitudes and overly permissive attitudes towards their children increased, and that the fathers' oppressive and authoritarian or overly permissive attitudes caused a negative difference in the children's attention, while overprotective attitudes caused a positive difference in the children's self-regulation skills. Conclusion: It is thought that the results of the study will form a framework for the limited literature on maternal gatekeeping, fathers parenting style and self regulations of their children. The results of the study were discussed in light of the relevant literature.