36-72 ay arası çocuğu olan anne-babaların etkileşim davranışlarının baba- çocuk ilişkisine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of interaction behaviors of parents with children aged 3-6 on father-child relationship
  1. Tez No: 700973
  2. Yazar: BETÜL YILDIZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESİN SEZGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu araştırmanın genel amacı 36-72 ay çocuğu bulunan anne babaların etkileşimli davranışlarının baba çocuk ilişkisine olan etkisinin incelenmesidir. Çalışmanın örneklemi; 36-72 ay çocuğu bulunan 316 anne babadan oluşmaktadır. Araştırma nicel araştırma yöntemlerinden“Betimsel İlişkisel Tarama Modeli”kullanılmıştır. Çalışmada sosyodemografik özellikleri belirlemek için“Kişisel Bilgi Formu”, annelerin babasavarlık ile ilgili algıları için“Babasavar Annelik Ölçeği”, baba-çocuk ilişkisini incelemek için ise“Ebeveyn Çocuk İlişkisi Ölçeği Baba Formu”kullanılmıştır.“Covid 19 Salgını”nedeniyle çalışmada kullanılan ölçekler dijital ortamlarda kullanılan form yöntemi ile anne ve babalara ulaştırılmıştır. Çalışma verileri SPSS 21 istatistik programı ile toplanmış ve %95 güven seviyesi ile çalışılmıştır. Çalışmanın bulgularına göre; Babasavar Annelik Ölçeğinde bulunan modern annelik, iki kat sorumlu annelik, geleneksel annelik, dolaylı annelik, aşırı bağlı annelik ve babasavar annelik alt boyutları ile baba yaş, anne eğitim düzeyi, baba eğitim düzeyi, aile yapısı, çocuğun yaşı ve çocuk sayısı değişkenleri arasında anlamlı farklılaşma görülmüştür. Ebeveyn-Çocuk İlişkisi Baba Formu Ölçeğinde bulunan olumlu ilişkiler, çatışma ve uyumsuzluk alt boyutları ile anne yaş, baba yaş, anne öğrenim durumu, çocuğun yaşı ve çocuk sayısı değişkenleri arasında anlamlı farklılaşmalar görülmüştür. Çalışmada modern annelik algısı arttıkça olumlu ilişkilerin arttığı gözlenmiştir. Ev ortamında sorumluluğunu iki kata çıkaran annelerin olumlu ilişkilerinin azaldığı, uyumsuzluk ve çatışma davranışlarının da arttığı gözlenmiştir. Babalara ev ortamında fırsat verici tutumdan ziyade babasavar davranışlar sergileyen annelerin uyumsuzluk ve çatışma davranışlarının arttığı, olumlu ilişkilerinin ise azaldığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The general purpose of this research, 36-72 months old children are interactive events with their children. The sample of the study; It consists of 316 parents with children aged 36-72.“Description Relational Survey Model”, one of the quantitative research methods, was used in the research. In the study,“Personal Information Form”was used for sociodemographic characteristics,“ Parental Attitude Scale”for mothers' perceptions of anti-patriarchy, and“Parents Child Relationship Scale Father Form”was used for research on father-child relationships. The scales used in the application within the scope of the“Pandemic Period”and the data of the mothers and fathers were obtained by filling out the form. The Study data were collected with the SPSS 21 statistical program and with a 95% confidence level. According to the plan of the study; In the anti- father Maternity Scale, a significant differentiation was given between modern motherhood, twice-responsible motherhood, motherhood, student and fatherhood student, motherhood and anti-patriarchy, student and fatherhood level and father's age, motherhood level, father's education level, structure, number of children and children. In the Parent-Child Relationship Form Scale, there were significant differences between the age of the conflict and incompatibility sub-dimensions and age, father's age, motherhood status, number of children. In this study, it was observed that positive relationships increased following the increase in the perception of modern motherhood. It has been determined that the positive relationships of mothers who double their responsibility in the home environment decrease, and their disharmony and conflict behaviors increase. It has been observed that the incompatibility and conflict behaviors of mothers who exhibit father repels behaviors rather than an opportunistic attitude towards their fathers in the home environment increase, while their positive relationships decrease.