Effect of shape-changing parameters (α and ρ) in cosh window function on FIR filter design
Cosh pencere fonksiyonunun şekil değiştirme parametrelerinin (α ve ρ) FIR süzgeç tasarımına etkisi
- Tez No: 917436
- Danışmanlar: PROF. DR. ARİF NACAROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Sonlu darbe tepkili (SDTE-FIR-Yinelemesiz) süzgeç tasarımında çok yaygın olarak Fourier seri açılımları kullanılmaktadır. İdeal kazanç eğrisine sahip çeşitli süzgeçler periyodik fonksiyon açılımları yöntemiyle harmoniklerinden ayrıştırılır. Elde edilen açılımın verilen ideal kazanç eğrisine tam olarak eşit olabilmesi, seri içerisinde sonsuz sayıda eleman olması ile mümkün olmaktadır. Ancak sonsuz eleman sayılı süzgeç devresinin gerçekleştirilebilmesi mümkün olmadığından serinin uzunluğu belli bir sınırla (süzgeç penceresi) belirlenir. Bu durumda sonlu seri gerçek kazançtan sapmaktadır. Bu sapmanın azaltılması için ya serinin, yani süzgecin derecesi arttırılır, ya da Fourier açılımı ile elde edilen katsayılar pencere fonksiyonu katsayıları ile çarpılarak süzgecin derecesi arttırılmadan kazanç eğrilerine yaklaşması sağlanır. Bu süzgeçler, her ne kadar; Fourier serisi, optimizasyon, numerik yöntemler veya frekans örnekleme gibi yöntemler ile tasarlanabiliyor olsalar da bu yöntemler içinde basit oluşu nedeni ile en çok kullanılanı pencere fonksiyonu kullanılarak yapılan Fourier serisi metodudur. Pencereler bağımsız parametre sayısına göre sabit veya ayarlanabilir olarak sınıflandırılırlar. Temel amaç daha kısa yinelemesiz süzgeçlerin kazanç karakteristiklerinin uygun pencere uygulanarak sağlanabilmesidir. Sabit pencere yöntemlerinden bazıları,“Rectangular”,“Von-Hann”,“Hamming”ve“Blackman”pencerelerdir. Ayarlanabilir pencereler ise iki veya daha fazla değişkene sahiptir. Pencere fonksiyonunda kontrol edilebilen parametre sayısının fazla olması ideal kazanç eğrisine daha az sayıda katsayı (süzgeç derecesi) ile daha çok yaklaşan yapıların elde edilmesine olanak sağlar. Bu tez çalışmasında cosh pencere fonksiyonu temel alınarak bu fonksiyonun genel yapısı değiştirilmiş ve şekil değiştirme parametrelerine (α) ve (ρ) farklı değerler verilerek daha iyi bir süzgeçleme yapılmaya ve optimum sonuca ulaşılmaya çalışılmıştır. Optimum tasarlanan süzgecin performans değerleri gürültülü bir ses işareti üzerinde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Finite impulse response (FIR) filters are widely used in digital signal processing. FIR filters can be designed using a variety of methods, including Fourier series, optimization, numerical methods, and frequency sampling. Owing to its simplicity, the most common method is the Fourier series method using a window function. The purpose of using a window function in this method is to reduce the unwanted oscillations that occur in the filter magnitude when the Fourier series is directly limited to finite length. The disadvantage of this method is that it may not always produce optimum results. In the literature, many window methods have been given and it is continuing to be developed. Windows can be classified as fixed or adjustable depending on the number of independent parameters. The main goal is to approach to the given ideal gain characteristics by using the shorter FIR filters by applying a suitable window. In many studies in the literature, different types of window functions have been given. Some of these are fixed windows such as“Rectangular”,“Von-Hann”,“Hamming”, and“Blackman”, which have only one independent parameter. Adjustable windows, on the other hand, have two or more variables. The greater number of controllable parameters in the window function results with better approach to the ideal gain curve with fewer coefficients. In this thesis work, the general structure of the cosh window function is modified based on the shape-changing parameters (α) and (ρ) and the better approach to the ideal gain characteristics is tried to be obtained by finding the optimum values for these parameters to strength the use of conventional window functions. The performance values of the optimally designed filter are investigated on a noisy audio signal.