Kronik boyun ağrılı ve asemptomatik bireylerde fonksiyonel görevler sırasında kas aktivasyonunun emg analizi ile incelenmesi
Investigation of muscle activation during functional tasks by emg analysis in individuals with chronic neck pain and asymptomatic
  1. Tez No: 917435
  2. Yazar: GİZEM SOYLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM ÜLGER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
SOYLU G., Kronik Boyun Ağrılı ve Asemptomatik Bireylerde Fonksiyonel Görevler Sırasında Kas Aktivasyonunun EMG Analizi ile İncelenmesi, Hacettepe Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Programı, Yüksek Lisans Tezi, Ankara, 2025. Bu çalışma, fonksiyonel görevler sırasında Üst, Orta, Alt Trapez ve Sternokleidomastoid kaslarının aktivasyon düzeylerini asemptomatik ve kronik boyun ağrılı bireyler arasında karşılaştırmayı amaçlamaktadır. Çalışma, yaş ve cinsiyet açısından eşleştirilen 27 kronik boyun ağrılı birey ve 25 asemptomatik bireyin katılımıyla gerçekleştirildi. Kronik boyun ağrılı bireylerin ağrı şiddeti görsel analog skala ile, özür düzeyleri boyun disabilite indeksi ile ölçüldü. Katılımcıların fonksiyonel kapasite düzeyleri WorkWell Systems Fonksiyonel Kapasite Değerlendirme Testi ile değerlendirildi. Değerlendirme sürecinde tüm katılımcılar, WorkWell Systems protokolüne dayalı beş üst ekstremite görevini yerine getirdi. Bu görevler sırasında Üst Trapez, Orta Trapez, Alt Trapez ve Sternokleidomastoid kaslarının aktivasyonları yüzeyel elektromiyografi (sEMG) ile bilateral olarak ölçüldü ve maksimum istemli izometrik kontraksiyon (MİİK) yüzdesi olarak hesaplandı.
Özet (Çeviri)
SOYLU G., Investigation of Muscle Activation During Functional Tasks in Chronic Neck Pain and Asymptomatic Individuals Using EMG Analysis, Hacettepe University Graduate School of Health Sciences, Physical Therapy and Rehabilitation Program Master's Thesis, Ankara, 2025 This study aimed to compare the activation levels of the Upper, Middle, and Lower Trapezius and Sternocleidomastoid muscles during functional tasks between asymptomatic individuals and those with chronic neck pain. The study was conducted with 27 individuals with chronic neck pain and 25 asymptomatic individuals, matched for age and gender. Pain intensity in individuals with chronic neck pain was assessed using the Visual Analog Scale, while disability levels were evaluated with the Neck Disability Index. Participants' functional capacity levels were measured using the WorkWell Systems Functional Capacity Evaluation Test. During the assessment, all participants performed five upper extremity tasks based on the WorkWell Systems protocol. Muscle activations of the Upper, Middle, and Lower Trapezius and Sternocleidomastoid muscles were bilaterally measured using surface electromyography (sEMG) during these tasks and calculated as a percentage of the maximum voluntary isometric contraction (MVIC).