Dismenore yaşayan kadınlarda farklı egzersiz türlerinin menstrüel ağrıya etkisinin beyin hemodinamikleri açısından incelenmesi
Investigation of the effect of different exercise types on menstrual pain in women with dysmenorrhea in terms of cerebral hemodynamics
- Tez No: 917441
- Danışmanlar: PROF. DR. NECİP FAZIL KİSHALI, DOÇ. DR. GAMZE NUR CİMİLLİ ŞENOCAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Spor, Obstetrics and Gynecology, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Kış Sporları ve Spor Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Amaç: Dismenore, kadınların yaşam kalitesini olumsuz etkileyen yaygın bir sağlık sorunudur. Geleneksel tedavi yöntemleri farmakolojik yaklaşımlara dayansa da yan etki riskleri nedeniyle alternatif çözümler önem kazanmaktadır. Egzersiz, doğal ve yan etkisiz bir yöntem olarak dismenore semptomlarının yönetiminde etkili bir alternatif sunmaktadır. Bu çalışmada, dismenore yaşayan kadınlarda farklı egzersiz türlerinin menstrüel ağrı üzerindeki etkileri beyin hemodinamikleri açısından değerlendirilmiştir. Yöntem: Katılımcılar 12 hafta boyunca düzenli olarak gruplarında bulunan egzersizleri yapmışlardır. Egzersiz programlarının başlangıcında ve tamamlanmasının ardından, katılımcıların menstrüel ağrı düzeyleri Görsel Analog Skala (VAS) ve Menstrüasyon Semptom Ölçeği (MSÖ) kullanılarak değerlendirilmiştir. Pilot çalışma sonuçlarına dayanarak, kadınların en ağrılı menstrüasyon günlerinde beyin hemodinamik yanıtlarını incelemek amacıyla fonksiyonel yakın kızılötesi spektroskopi (fNIRS) ölçümleri gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: Dysmenorrhoea is a common health problem that negatively affects the quality of life of women. Although traditional treatment methods are based on pharmacological approaches, alternative solutions are gaining importance due to the risks of side effects. As a natural and side-effect-free method, exercise offers an adequate alternative to managing dysmenorrhoea symptoms. In this study, the effects of different exercise types on menstrual pain in women with dysmenorrhoea were evaluated in terms of cerebral haemodynamics. Method: Participants performed the exercises in their groups regularly for 12 weeks. At the beginning and after the completion of the exercise programmes, participants' menstrual pain levels were assessed using the Visual Analogue Scale (VAS) and the Menstrual Symptom Scale (MSS). Based on the results of the pilot study, functional near-infrared spectroscopy (fNIRS) measurements were performed to examine the brain haemodynamic responses of women during the most painful menstrual days.