The comparison of effective factors of promotion mix on attracting attention of sunich and shadlee consumers
Tüketicilerin ilgisini çekmede sunich ve shadlee ürünerine uygulanan tutundurma karması faktörlerinin karşılaştırılması
  1. Tez No: 917442
  2. Yazar: PARİSA ALİZADE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MOHAMMAD MAHMOUDI MEYMAND
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Farsça
  9. Üniversite: Payame Noor University
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Ürünlerin pazarda uygun bir yere sahip olabilmesi için şirketlerin uygun bir tutundurma karması (Reklam, satış geliştirme, halkla ilişkiler ve kişisel satış) tasarlaması ve uygulaması gerekmektedir. Bu çalışmanın amacı Sunich ve Shadlee (meyve suyu ürünleri ile) tüketicilerinin ilgisini çekmede tutundurma karmasının etkili faktörlerinin karşılaştırılmasıdır. Çalışma hipotezlerinin temelini Philip Kottler'in kitabının 22. bölümü oluşturmaktadır. Bu çalışmada Tahran'ın kuzeyinden, güneyinden, batısından, doğusundan ve merkezinden 240 Sunich ve Shadlee tüketicisine anket uygulanmıştır. Analiz sonuçları tüketiciler açısından Sunich ürünlerinin en iyi tutundurma karması öğesinin reklam olduğunu ve en olumsuz öğenin satış tutudurma olduğunu ve ayrıca Shadlee ürünlerinin en iyi tutudurma karması öğesinin halkla ilişkiler ve en olumsuz öğe ise satış tutudurma olduğunu göstermektedir. Ayrıca Alifard şirketinin (Sunich ürünlerini üreten) reklam programlarında, Orum Narin şirketinin (Shadlee ürünlerini üreten) ise halkla ilişkiler programlarında başarılı olduğu ancak her iki şirketin de satış tutundurma programlarında zayıf olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
To have a suitable place for products in the market companies should design and perform a suitble promotion mix (Advertising, sales promotion, public relations and personal selling). The aim of this study is to comparison of effective factors of promotion mix on attracting attention of Sunich and Shadlee (with fruit juice products) consumers. with consider to Philip Kottler book 22th section claimants were used as basis of project hypotheses. In this project, we studied 240 consumers of Sunich and Shadlee from north, south, west, east and center of Tehran. The analysis of results show that the best item of promotion mix with a view to consumers of Sunich products, is advertising and the most unfavorable item is sales promotion and also the best item of promotion mix with a view to consumers of Shadlee products is public relations and the most unfavorable item is sales promotion. It was also shown that Alifard company (Sunich productios) is successful in advertising programs and Orum Narin company (Shadlee productions) is successful in public relations programs but both of the companies are weak the sales promotion programs.