65 yaş üstü bireylerde eylem gözlemi ve egzersiz kombinasyonunun denge ve düşme riski üzerine etkisi
The effect of action observation and exercise combination on balance and fall risk in individuals over 65
- Tez No: 658396
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA MUTLUAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
65 yaş üstü bireylerde, sağlıklı yaşlanmayı destekleyen, kas fonksiyonunu arttırmayı hedefleyen ve/veya fiziksel kısıtlılığı önleyen terapötik girişimler geliştirmek çok önemlidir. Bu çalışmanın amacı, 65 yaş üstü bireylerde Eylem Gözlem Terapisiyle (EGT) kombine edilen grup egzersizlerinin denge ve düşme riski üzerine etkisini araştırmaktır. 65 yaş üstü, 60 sağlıklı birey, EGT ile kombine egzersizin uygulandığı deney grubu (n=30) ve sadece egzersiz uygulanan kontrol grubu (n=30) olarak randomize edildi. Deney grubu her seansın başında ilk olarak bir videodan 15 dakika denge egzersizlerini izledi, ardından gözlemledikleri egzersizleri 45 dakika süresince, 5-10 tekrarlı olarak yaptı. Kontrol grubu, EGT olmadan aynı egzersizleri uyguladı. Her iki grupta da egzersiz programı haftada 3 gün, toplam 8 hafta süresince uygulandı. Denge ve düşme riski; Zamanlı Kalk ve Yürü Testi (ZKYT), Beş Defa Otur Kalk Testi (BDOKT), Tinetti Denge ve Yürüme Testi (TDYT), Aktiviteye Özgü Denge Güven Ölçeği (AÖDGÖ) ile değerlendirildi. Bilişsel durum, Montreal Bilişsel Değerlendirme Testi (MoCA) ile ölçüldü.
Özet (Çeviri)
It is crucial for scientists, clinicians, and healthcare professionals to develop therapeutic interventions that promote healthy aging by improving muscle function, and/or preventing physical limitation in individuals over the age of 65. The aim of this study was to evaluate the effect of Action Observation Therapy (AOT) in combination with exercise on balance and risk of fall in individuals over 65 years of age. 60 healthy individuals over the age of 65 were randomized i n to the experimental group ( n=30) in which exercise combined with AOT was applied and the control group (n=30), in which exercise alone was applied. Under the supervision and guidance of the researcher, the experimental group first watched the balance exercises from a video for 15 minutes, and then performed the exercises they observed for 45 minutes, with 5-10 repetitions. The control group performed the same exercises without AOT. In both groups, exercises were performed 3 days a week for a total of 8 weeks. Balance and fall risk; It was evaluated with Timed Up and Go Test (TUG), Five-Times-Sit-to-Stand Test (5XSST), Tinetti Balance and Gait Test (TBGT), and Activities-Specific Balance Confidence Scale (ABC). Cognitive status was measured with the Montreal Cognitive Assessment Test (MoCA).