Asemtopmatik aort darlığı olan hastaların takibinde sol ventriküler miyokardiyal çalışmanın değerlendirilmesi
Evaluation of left ventricular myocardial work in the follow-up of patients with asymptomatic aortic stenosis
- Tez No: 917456
- Danışmanlar: PROF. DR. NURŞEN KELEŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kardiyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Aort darlığı özellikle Amerika ve Avrupa kıtasında en çok görülen kalp kapak hastalığıdır. Tanı ve tedavi algoritmaları güncel kılavuzlarda net bir şekilde ifade edilmiştir. Fakat son yıllarda LVEF düşüşü olmayan ileri aort darlığı ve asemptomatik orta dereceli aort darlığı hastalarında yapılan çalışmalarda miyokardiyal iş ve deformasyon ölçütleri bozulmuş olan hastaların erken uygulanan tedaviden fayda gördüğü tespit edilmiştir. Miyokardiyal iş parametreleri diğer ekokardiyografik bulgulardan önce subklinik sol ventrikül hasarını gösterdiği için bu yöntemle erken tedavi edilen hasta gruplarında mortalite ve morbidite daha az saptanmıştır. Bu sonuçla asemptomatik aort darlığı olan hastalarda miyokardiyal iş parametreleri ile takip ve değerlendirme yapmak, miyokardiyal iş parametrelerinin değişimini gözlemlemek ve diğer standart değerlendirme yöntemleri ile kıyaslama amacıyla bu çalışmayı dizayn ettik Gereç ve Yöntem: Çalışmamız kesitsel bir çalışma olarak tasarlandı. 01.02.2022-01.09.2024 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kardiyoloji Kliniğinde transtorasik ekokardiyagrafisi yapılan asemptomatik aort darlığı hastaları çalışmanın hasta popülasyonunu oluşturdu. Hastaların takibinde başlangıç, birinci ve altıncı aylarda olmak üzere toplam üç kez ekokardiyografi uygulandı. Temel ekokardiyografi parametreleri, deformasyon (strain) ve miyokardiyal iş değerleri ölçümler arasında kıyaslandı. Bulgular: Çalışmaya ortalama yaşı 65,04±16,16 olan toplam kırk yedi hasta dâhil edildi. Bir hasta kardiyak dışı nedenle exitus oldu ve bir diğer hasta da hızlı ilerleyen aort darlığı nedeniyle kapak replasman tedavisi nedeniyle takipleri gerçekleştirilemedi. Kırk beş hastanın başlangıç, birinci ve altıncı ay ekokardiyografileri yapıldı. Cinsiyet dağılımında, erkek hastalar 23 kişi ile %51,1lik bir orana sahipken, kadın hastalar ise 22 kişi ile %48,9 oranında yer aldı. Başlangıç EDD (end diyastolik mesafe, çap) ortalaması 46,88mm, 1. ay 48,02mm ve 6. ay 46,95mm (p=0,023), başlangıç ESD (end sistolik mesafe, çap) ortalaması 32,20mm, xi 1. ay ortalaması 32,83mm ve 6. ay ortalaması 30,68mm olarak elde edilmiştir. Zamana göre EDD ve ESD ortalamaları anlamlı farklılık göstermektedir (p=0,007). Tüm kontrollerde uygulanan 3DE bakısıyla hesaplanan LVEF, LVEDV, LVESV, SV ve CO ölçümlerinde istatiksel olarak anlamlı değişim izlenmemiştir (sırasıyla p=0,226, p=0,212, p=0,78, p=0,338, p=0,075).
Özet (Çeviri)
Objective: Aortic stenosis is the most common heart valve disease, particularly in America and Europe. The diagnostic and treatment algorithms are clearly outlined in current guidelines. However, recent studies on advanced aortic stenosis without a decrease in left ventricular ejection fraction (LVEF) and asymptomatic moderate aortic stenosis patients have shown that those with impaired myocardial work and deformation measurements benefit from early treatment. Since myocardial work parameters indicate subclinical left ventricular damage before other echocardiographic findings, mortality and morbidity were lower in patient groups treated early with this method. Based on this result, we designed this study to monitor and evaluate patients with asymptomatic aortic stenosis using myocardial work parameters, observe the changes in these parameters, and compare them with other standard assessment methods. Materials and Methods: Our study was designed as a cross-sectional study. Between 01.02.2022 and 01.09.2022, patients with asymptomatic aortic stenosis who underwent transthoracic echocardiography at the Cardiology Clinic of Health Sciences University Dr. Siyami Ersek Chest Heart and Vascular Surgery Training and Research Hospital formed the patient population of the study. Echocardiography was performed at baseline, at one month, and at six months for follow-up. Basic echocardiographic parameters, deformation (strain), and myocardial work values were compared between measurements. Results: Forty-seven patients with a mean age of 65.04±16.16 were included in the study. One patient died due to a non-cardiac cause, and another could not continue follow-up due to rapidly progressing aortic stenosis and valve replacement. Echocardiography at baseline, one month, and six months was performed for 45 patients. In terms of gender distribution, male patients comprised 23 (51.1%) and female patients 22 (48.9%). The mean baseline end-diastolic diameter (EDD) was 46.88mm, at 1 month 48.02mm, and at 6 months 46.95mm (p=0.023); the baseline end-systolic diameter (ESD) was 32.20mm, at 1 month 32.83mm, and at 6 months xiii 30.68mm. There was a significant difference in EDD and ESD averages over time (p=0.007). No statistically significant changes were observed in LVEF, LVEDV, LVESV, SV, and CO measurements, calculated by 3D echocardiography at all follow-ups (p=0.226, p=0.212, p=0.78, p=0.338, p=0.075, respectively).