Sağ kolon kanseri hastalarında lenf nodu sayısının, komplikasyonlar ve uzun dönem sağ kalıma etkileri
The effects of the number of lymph nodes on complications and long-term survival in right colon cancer patients
  1. Tez No: 917457
  2. Yazar: MEHMET ERMAN BACAKSIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN KEREM TOLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Amaç Günümüz cerrahi literatüründe mevcut sağ kalımı arttırmak ve lokal nüksü azaltmak adına kabul gören komplet mezokolik eksizyon ve santral vasküler ligasyonuyla arttırılmış lenf nodu diseksiyonu önem kazanmıştır. Ancak mevcut güncel kılavuzlarda evreleme için gereken asgari lenf nodu sayısı 12 olarak kabul görmektedir. Çalışmamızın amacı sağ kolon kanseri cerrahisi geçiren hastalarda cerrahi olarak çıkarılan lenf nodu sayısının uzun vadeli onkolojik sonuçlara göre analiz ederek bir eşik değeri belirlemektir. Bu eşik değerin üzerindeki ve altındaki hastaların sağ kalım ve postoperatif komplikasyonlarını incelemek ve karşılaştırmak, arttırılmış lenf nodu veriminin onkolojik üstünlüğünü tartışmaya açmaktır. Gereç ve Yöntem Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) Ümraniye Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi (SUAM) Genel Cerrahi Kliniği'nde 01.01.2014 ve 01.12.2021 tarihleri arasında kolon kanseri nedeniyle küratif sağ hemikolektomi operasyonu geçiren 165 hastaların kayıtları retrospektif olarak incelendi. Çalışmada yer alan hastaların mortalite ve komplikasyon değişkenini baz alınarak lenf nodu sayısının sensitivite (duyarlılık) ve spesifite (özgüllük) değerleri hesaplandı, ayrıca ROC eğrisi ile eşik değeri belirlendi. Hastaların demografik verileri, lenf nodu sayısı, perinoral ve lenfovasküler invazyon durumları, ameliyat teknikleri, Clavien-Dindo komplikasyon skoru, CONUT skoru, genel sağ kalım, hastalıksız sağ kalımları incelendi. Bulgular Hastaların ortalama sağkalım süresi 85 ay, LN eşik değeri 19 olarak bulunmuştur. LN sayısı 19 altında olan hastaların ortalama sağkalım süresinin düşük olması, istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Hastaların ortalama hastalıksız sağkalım süresi ise 17,4 ay olarak belirlenmiştir. LN sayısının eşik değerin üzerinde olan hastalarda postoperatif komplikasyon artmadığı aksine azaldığı gözlenmiştir. CONUT skoru yüksek olan, beslenme durumu hastalarda ve ileri yaşlı hastalarda postoperatif komplikasyon riski daha yüksek bulunmuştur. Sonuç Sonuç olarak çalışmamızda cerrahi olarak çıkarılan LN sayısının hastaların uzun dönem onkolojik sonuçlarına önemli bir katkı sağladığını göstermektedir. Maksimum sağ kalımı sağlamak için gereken optimum LN sayısı 19 bulunmuştur. Bu eşik değerin üzerindeki hastaların uzun dönem sağkalımlarındaki artış olduğu tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Aim In today's surgical literature, complete mesocolic excision and increased lymph node dissection with central vascular ligation have gained importance in order to increase survival and reduce local recurrence. However, the maximum number of lymph nodes required for staging is accepted as 12 in current guidelines. The aim of our study was to determine a new threshold value by analyzing the number of surgically removed lymph nodes in patients undergoing surgery for right colon cancer according to long-term oncologic outcomes. To examine and compare the survival and postoperative complications of patients above and below this threshold, and to discuss the oncologic superiority of increased lymph node yield. Materials and Methods The records of 165 patients who underwent curative right hemicolectomy operation for colon cancer between 01.01.2014 and 01.12.2021 at the General Surgery Clinic of the University of Health Sciences (SBU) Ümraniye Health Practice and Research Center (SUAM) were retrospectively reviewed. The sensitivity and specificity values of the number of lymph nodes were calculated based on the mortality and complication variables of the patients in the study, and the threshold value was determined by ROC curve. Demographic data, number of lymph nodes, perinoral and lymphovascular invasion status, surgical techniques, Clavien-Dindo complication score, CONUT score, overall survival, and disease-free survival were analyzed. Results The patients' average survival time was 85 months, with an LN threshold of 19. The statistically significant reduction in mean survival time was observed in patients with lymph node counts below 19. The average disease-free survival time of the patients was 17.4 months. Postoperative complications were found to decrease in patients with LN counts above the threshold value. Patients with a high CONUT score, poor nutritional status, and those who are elderly had an increased risk of postoperative complications. Conclusion In summary, our research indicates that the quantity of surgically excised lymph nodes significantly impacts the long-term oncologic outcomes for patients. Nineteen LNs are needed for adequate staging, which improves long-term survival in patients.