112 acil çağrı merkezi faaliyetlerinin toplumdaki algı seviyesinin incelenmesi: Giresun ili örneği
Analyzing the perception level of 112 emergency call center operations in the community: The Case of Giresun
  1. Tez No: 917467
  2. Yazar: ŞEHRİBAN BIYIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYSUN TÜRKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Eğitimi, İlk ve Acil Yardım, Health Education, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Afet Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Türkiye'de acil sağlık hizmetlerinin sağlanmasında 112 acil sağlık hizmetleri kritik bir rol üstlenmiştir. Ancak, bu hizmetlerin etkinliği yalnızca sistemin nasıl çalıştığıyla sınırlı kalmaz, aynı zamanda halkın bu hizmetlere dair farkındalığı ve algısıyla da doğrudan ilişkilidir. Çalışmamızın amacı bu doğrultuda şekillendirilmiştir. İnsanların acil durumlarda ne yapmaları gerektiği konusundaki bilgilerini toparlama, acil sağlık hizmetlerine nasıl ulaşacakları, hangi numaraları arayacakları, hangi hizmetlerin mevcut olduğu konusundaki bilgileri, acil durumlardaki uygulamaları ve acil sağlık hizmetlerinin kötüye kullanımı incelenmiştir. Çalışmamızda bu doğrultuda veri toplama aracı olarak anket formu kullanılmıştır. Anket Giresun ili yerel halk üzerinde uygulanmış, örneklem 394 kişi seçilmiştir. Araştırmada veri analizi SPSS 27 programında yapılmıştır. Verilerin çözümlenmesinde frekans ve yüzdeli tanımlayıcı istatistiklerden faydalanılmış, crostabss analizi yapılmıştır. Araştırmamızda katılımcıların cinsiyet ve yaş gruplarına göre acil sağlık hizmetleri ve acil durumlarla ilgili tutumlarını incelemiştir. Kadınlar, acil sağlık hizmetleri konusunda erkeklere kıyasla daha yüksek bir farkındalık göstermiştir. Erkekler genel olarak acil durumlara müdahale konusunda daha az bilgiye sahip olduklarını belirtmiştir.15-25 yaş grubu, acil durumlarla ilgili en yüksek farkındalık gösteren grup olmuştur. Sonuç olarak, kadınlar ve genç yaş grupları, acil sağlık hizmetleri ve acil durumlar konusunda daha duyarlı bulunmuştur. Acil sağlık hizmetlerinin önemi, işleyişi ve sağlık çalışanlarının rolü hakkında bilgilendirme yaparak toplumun farkındalığını artırılmalıdır.
Özet (Çeviri)
In Turkey, 112 emergency medical services play a critical role in providing emergency healthcare services. However, the effectiveness of these services is not solely limited to how the system operates but is also directly related to the public's awareness and perception of these services. The purpose of our study has been shaped in this direction. It aims to gather information about people's knowledge of what to do in emergencies, how to access emergency medical services, which numbers to call, what services are available, their practices in emergencies, and the misuse of emergency health services. In line with this purpose, a survey form was used as the data collection tool. The survey was conducted on the local population of Giresun, and the sample consisted of 394 individuals. Data analysis was performed using the SPSS 27 program. Frequency and percentage descriptive statistics were utilized, and cross-tabulation analysis was conducted for data evaluation. Our research examined participants' attitudes towards emergency medical services and emergency situations based on their gender and age groups. Women demonstrated higher awareness levels regarding emergency medical services compared to men. Men generally indicated that they had less knowledge about responding to emergencies. The age group of 15-25 showed the highest awareness regarding emergency situations. As a result, women and younger age groups were found to be more sensitive regarding emergency medical services and emergencies. Efforts should be made to increase public awareness by providing information about the importance, functioning, and role of healthcare workers in emergency medical services.