Yüzdeler alt öğrenme alanının gerçek hayatla ilişkilendirilerek öğretilmesinin 5. sınıf öğrencilerinin matematik başarısı, öğrenme kalıcılığı ve matematiğe yönelik tutumlarına etkisinin incelenmesi
Percentages examining the effect of teaching the sub-learning field by associating it with real life on 5th grade students' mathematics achievement, learning permanence and attitudes towards mathematics
- Tez No: 917466
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURULLAH YAZICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Bu araştırmanın amacı, yüzdeler alt öğrenme alanının gerçek hayatla ilişkilendirilerek öğretilmesinin 5. sınıf öğrencilerinin matematik başarısına, öğrenme kalıcılığına ve matematiğe yönelik tutumlarına etkisinin incelenmesidir. Bu doğrultuda, araştırmada hem nicel hem de nitel yöntemlerin bir arada kullanıldığı“Karma Araştırma Modeli”benimsenmiştir. Araştırmanın örneklemini, kolay ulaşılabilir örnekleme yöntemiyle belirlenen Orta Karadeniz Bölgesi'nin il merkezindeki bir devlet okulunda öğrenim görmekte olan 34'ü deney, 34'ü kontrol grubunu oluşturan toplam 68 beşinci sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Gruplar belirlenirken başarı düzeyi eşdeğer olan homojen iki sınıf seçilebilmesi amaçlanmıştır. Bu sebeple uygulama yapılan ortaokulun sekiz şubeden oluşan tüm 5. sınıflarına yılın başında okul tarafından başarı testi uygulanmış ve sonuçlara göre şubeler oluşturulmuştur. Bu şubelerden ortalamaları en yakın olan, başarı puan ortalamaları arasında anlamlı fark olmayan iki sınıf seçilmiştir. Seçilen sınıflardan biri yansız atama ile kontrol grubunu, diğeri ise deney grubunu oluşturmuştur. Bu iki gruptan deney grubuna dört hafta boyunca gerçek yaşamla ilişkilendirilerek bir öğretim yöntemi uygulanırken, kontrol grubuna ders kitabına dayalı müfredata uygun geleneksel öğretim yöntemi uygulanmıştır. Deney ve kontrol grubunun tutum açısından eşdeğer olup olmadığını belirlemek için, Önal (2013) tarafından geliştirilen Matematik Tutum Ölçeği (MTÖ) ön test olarak uygulanmış ve her iki grup arasında tutum açısından anlamlı bir fark bulunmadığı tespit edilmiştir. Veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından hazırlanan Yüzdeler Başarı Testi, Öğrenci Görüşme Formu, Veli Görüşme Formu ve Önal (2013) tarafından geliştirilen Matematiğe Yönelik Tutum Ölçeği kullanılmıştır. Veriler, İlişkisiz (Bağımsız) Örneklemler için t-Testi ve Tekrarlı Ölçümler için Tek Faktörlü Varyans Analizi (ANOVA) kullanılarak analiz edilmiştir. Nitel veriler ise içerik analizine tabi tutulmuştur. Elde edilen bulgular incelendiğinde, gerçek yaşamla ilişkilendirilerek yapılan öğretimin öğrencilerin akademik başarılarını artırmada etkili olduğu görülmüştür. Ayrıca bu öğretim yönteminin öğrenilen bilgilerin kalıcılığını artırdığı ve olumlu tutum geliştirdiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the effect of teaching percentages sub-field by associating it with real life on 5th grade students' mathematics achievement, learning retention and attitudes towards mathematics. In this regard, the“Mixed Research Model”was adopted in the research, in which both quantitative and qualitative methods were used together. The sample of the research consists of a total of 68 fifth grade students, 34 of whom are the experimental group and 34 of whom are the control group, studying at a public school in the city center of the Central Black Sea Region, determined by the easily accessible sampling method. When determining the groups, it was aimed to select two homogeneous classes with equivalent achievement levels. For this reason, an achievement test was applied by the school at the beginning of the year to all 5th graders of the middle school where the application was made, consisting of eight branches, and branches were created according to the results. Two classes with the closest averages and no significant difference between their average success scores were selected from these branches. One of the selected classes formed the control group with impartial assignment, and the other formed the experimental group. While a teaching method associated with real life was applied to the experimental group of these two groups for four weeks, a traditional teaching method in accordance with the textbook-based curriculum was applied to the control group. To determine whether the experimental and control groups were equivalent in terms of attitude, the Mathematics Attitude Scale (MTS) developed by Önal (2013) was applied as a pre-test and it was determined that there was no significant difference in terms of attitude between the two groups. Percentages Achievement Test prepared by the researcher, Student Interview Form, Parent Interview Form and Attitude Scale towards Mathematics developed by Önal (2013) were used as data collection tools. Data were analyzed using t-Test for Independent Samples and Single Factor Analysis of Variance (ANOVA) for Repeated Measures. Qualitative data were subjected to content analysis. The findings are as follows: Teaching by associating it with real life was effective in increasing students' academic success. Additionally, this teaching method increased the permanence of the information learned. In addition, it has created a significant change in the development of positive attitudes towards mathematics.