Micro-mobility in Ankara: Considerations for a potential citizen science application
Ankara'da mı̇kro hareketlı̇lı̇k: Olası bı̇r vatandaş bı̇lı̇mı̇ uygulaması ı̇çı̇n gerekenler
  1. Tez No: 917483
  2. Yazar: DEMET DOĞANAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜZİN ŞEN, DOÇ. DR. YEKTA BAKIRLIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 203
Özet
Bu araştırmada, Ankara'daki bisiklet kullanım deneyimine odaklanarak, Vatandaş Biliminin kentsel mikro hareketlilik sistemlerinin tasarımının ve planlamasının geliştirilmesindeki potansiyelini incelemektedir. Bu çalışmada, literatür taraması, uzman görüşmeleri ve yerel bisikletçilerle yapılan üretken odak gruplarından elde edilen bulgular bir araya getirilerek, şehrin mikro hareketlilik ekosisteminde politika uygulamalarının, kültür temelli tavırların, fiziksel altyapının ve kullanıcı davranışlarının birbiriyle bağlantılı etkileri incelenmektedir. Araştırmadan elde edilen bulgular, altyapısal yetersizlikleri ve araba merkezcil kültürün yanı sıra politika uygulama ve yönetişimdeki sistemik engeller gibi önemli sorun alanları olduğunu göstermektedir. Çalışma, Vatandaş Biliminin toplumsal katılımı teşvik etme, kullanıcı görüşlerini duyurma ve uygulanabilir çözümleri ortaklaşa üretme potansiyelini vurgulamaktadır. Toplumun içgörülerinin planlama süreçlerine entegre edilmesiyle Vatandaş Bilimi, sürdürülebilir, kapsayıcı ve kullanıcı odaklı mikro hareketlilik sistemleri için bir yol sunarak daha yaşanabilir şehirlerin oluşumuna katkıda bulunmaktadır. Bu çalışma, vatandaşlar, plancılar ve politika geliştiriciler arasında köprü görevi görerek eyleme dönüştürülebilir öneriler sunmakta ve katılımcı yöntemlerinin gelişimine katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This research explores the potential of Citizen Science to enhance the design and planning of urban micro-mobility systems, focusing on cycling experiences in Ankara, Türkiye. By combining insights from a literature review, expert interviews, and generative focus groups with local cyclists, the study examines the interconnected influences of policy frameworks, cultural attitudes, physical infrastructure, and user behaviors within the city's micro-mobility ecosystem. The findings reveal significant challenges, including infrastructural inadequacies and a car-centric culture, alongside systemic barriers in policy implementation and governance. The research highlights the potential of Citizen Science to foster community participation, amplify user voices, and co-create actionable solutions. By integrating community insights into planning processes, Citizen Science emerges as a pathway to sustainable, inclusive, and user-centered micro-mobility systems, contributing to more livable cities. This study provides actionable recommendations and advances participatory methodologies to bridge the gap between citizens, planners, and policymakers.