The role of the physical environment in supporting children's place use: A comparative analysis from the neighborhoods and parks of ankara
Çocukların mekân kullanımını desteklemede fiziksel çevrenin rolü: Ankara'daki mahalleler ve parklar üzerine karşılaştırmalı bir analiz
  1. Tez No: 980750
  2. Yazar: SENANUR YAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YÜCEL CAN SEVERCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, kentsel kamusal alanlar ile çocukların mekân kullanımı arasındaki ilişkiyi incelemekte; mekânsal özelliklerin çocukların aktivitelerini, kalış sürelerini ve etkileşimlerini nasıl etkilediğine odaklanmaktadır. Çevre psikolojisi ve çocuk coğrafyaları alanındaki kuramsal yaklaşımlara dayanarak, mekân; sosyal ve zamansal boyutlarla şekillenen yaşanmış, deneyimsel bir olgu olarak kavramsallaştırılmaktadır. Ankara'dan seçilen sekiz mahallenin mezo ölçekte arazi kullanım çeşitliliği ve yeşil alan endeksinin hesaplanması sonrasında, veri toplama süreci, ilkbahar mevsiminde seçilen mahallelerde yaşayan 9-14 yaş arası çocuklarla (n=656) yapılan aktivite günlüğü çalışmalarıyla başlamıştır. Bu günlüklerden ve çocukların katıldıkları katılımcı harita çalışmalarından elde edilen bulgular temelinde, seçilen mahallelerden dört park belirlenmiştir. Seçilen dört parkta davranış haritalama yöntemi kullanılarak çocukların bulundukları yer, etkinlik türü ve etkileşim süreleri ilkbahar mevsiminde kaydedilmiş; bu sayede nicel ve nitel karşılaştırmalar yapılabilmiştir. Bulgular, mekânsal tasarım, zemin türleri, oyun ekipmanlarının dağılımı ve konut ve ticari alanlara yakınlığın, çocuk kullanımının yoğunluğunu ve çeşitliliğini etkileyebileceğini ortaya koymaktadır. Çeşitli oyun alanlarına sahip ve çevredeki konutlarla net bağlantıları olan parklar, daha uzun süreli kalışları ve daha çeşitli sosyal etkileşimleri desteklemiştir. Çalışma, mekânsal özelliklerin kamusal alanların kapsayıcılığını ve canlılığını nasıl artırabileceğini göstererek çocuk dostu kentsel tasarım araştırmalarına katkı sağlamakta ve çocukların bağımsız hareketliliğini, oyun fırsatlarını geliştirmeyi amaçlayan şehir plancıları ve kentsel tasarımcılara hem mezo ölçekte hem de mikro ölçekte öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis explores the relationship between urban public spaces and children's place use, focusing on how spatial characteristics influence children's activities, durations of stay, and engagements. Building on theoretical perspectives from environmental psychology and children's geographies, the study conceptualizes place as a lived, experiential construct shaped by social, and temporal dimensions. Following the analysis of land use mix and neighborhood greenness of eight neighborhoods in Ankara, data collection started with an activity diary activity, which was conducted with 9-14-year-old children (n=656) living in these neighborhoods in spring season. Based on the results from these diaries and on children's comments in a participatory mapping activity, four parks were selected from the chosen neighborhoods. Behavior mapping was employed in selected four parks to record children's location, activity type, and duration of engagement in spring season, enabling quantitative and qualitative comparisons. The findings reveal that spatial design, surface types, play equipment distribution, and proximity to residential and commercial areas may affect the intensity and diversity of children's use. Parks with varied play zones and clear connections to surrounding residential areas supported longer stays and more diverse social interactions. The study contributes to earlier studies on child-friendly urban design by demonstrating how spatial features can enhance the inclusivity and vitality of public spaces. The results suggest several recommendations for urban planners and urban designers (both at meso- and micro-scale) aiming to promote children's independent mobility, play opportunities.