Paroksimal nokturnal hemoglobinüri tanısında konvasiyonel yöntemler (Ham, Hukroz Lizis Testi) ile Jel testi ve flow cytomery yöntemlerinin karşılaştırılması
The Comparison with conventional methods (Ham, Sucrose lysis test) to gel and flow cytometry in the diagnosis of paroxysmal nocturnal hemoglobinuria
- Tez No: 91749
- Danışmanlar: PROF.DR. BURHAN FERHANOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Hematoloji, Hematology
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
44 ÖZET Paroksismal nokturnal hemoglobinüri (PNH) tanısında günümüze kadar ham testi ve sukroz lizis testi kullanılmıştır. PNH hastalığında glikozilfosfatidilinositole bağlı proteinlerin (GPI-AP) eksik olduğunun saptanması, hastalığın teşhisinde bu eksik proteinlere (CD55,CD59) karşı monoklonal antikorlar kullanılarak yapılan jel testi ve flow cytometry gibi yeni metotların bulunmasını sağlamıştır. Bu çalışmada PNH hastalığı tanısında kullanılan konvansiyonel yöntemler olan ham testi ve sukroz lizis testi ile monoklonal antikorlar (CD55, CD59) laülanılarak yapılan jel testi ve flow cytometry yöntemleri karşılaştırıldı. Çalışmaya 32 sağlıklı kontrol, 8 PNH şüphesi olan hasta ve PNH hastalığının birlikte görüldüğü 1 aplastik anemi (AA), 22 akut miyeloid lösemi (AML) ve 1 1 miyelodisplastik sendrom (MDS) tanık 42 hasta alındı. 32 sağlıklı kontrol ve 42 hasta toplam 74 donörün granülositlerinde flow cytometry ile CD55 ve CD59 düzeyleri tespit edildi. 42 hastaya ham testi ve sukroz lizis testi yapıldı. Ayrıca karşılaştırma yapmak amacıyla 42 hastanın 21 tanesine jel testi uygulandı. Çalışmaya alınan 42 hastanın 5 tanesinde flow cytometry ile PNH tespit edildi Flow cytometry ile tanısı konan 5 PNH hastasının sadece 2 tanesinde ham testi ve sukroz lizis testi pozitif bulundu. Jel testi yapılan 21 hasta içinde flow cytometry ile 4 hastaya PNH tanısı konulurken, jel testiyle ancak 2 hastada ve ham, sukroz lizis testiyle sadece 1 hastada PNH tespit edildi.. Flow cytometry PNH tanısında jel testi, ham testi ve sukroz lizis testi ile karşılaştırıldığında hem kantitatif, hem de daha spesifik ve daha sensitif bir yöntemdir..
Özet (Çeviri)
45 SUMMARY Until recently, the diagnosis of paroxysmal nocturnal hemoglobinuria (PNH) was based on ham test and sucrose lysis test. The recognition that deficiency of glycosylphosphatidylinositol anchor proteins (GPI-AP) underlines PNH has resulted in the development of new methods for diagnosing the disease, like analyzing expression of GPI-AP (CD55, CD59) using monoclonal antibodies with gel test and flow cytometry. In the present study conventional methods like ham test and sucrose lysis test were compared with gel test and flow cytometry for diagnosis of PNH. 32 healthy indivuals and 8 patients who have suspected of having diagnosis of PNH, 1 patient who had aplastic anemia (AA), 22 patients who had acute myeloid leukemia (AML), 11 patients who had myelodisplastic syndrome (MDS) total 42 patients taken in the study. Granulocytes of 32 healthy indivuals and 42 patients were tested by flow cytometry using monoclonal antibodies against CD55 and CD59. 42 patients were tested by ham test and sucrose lysis test. In addition 21 patients were tested by gel test. Five PNH patients were identified by flow cytometry in 42 patients. Ham test and sucrose lysis test were positive in only 2 of the 5 PNH patients. In 21 patients who were tested by gel test, 4 PNH patients were identified by flow cytometry but 2 PNH were diagnosed by gel test and only 1 PNH was diagnosed by ham test and sucrose lysis test. Flow cytometry provides the most accurate technique for the diagnosis of PNH. It is clearly more specific, quantitative and more sensitive than gel test, ham test and sucrose lysis test for PNH.