Spastik serebral palsili çocuklarda motor imgeleme becerilerinin araştırılması
Investigation of motor imaging skills in children with spastic cerebral palsy
  1. Tez No: 917490
  2. Yazar: BESNA İREM ŞEKERCİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDA AYAZ TAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmanın amacı serebral palsili ve tipik gelişen çocuklarda üst ekstremite implisit ve eksplisit motor imgeleme becerilerinin araştırılmasıdır. Çalışmamızda yaş aralığı 6 – 18 olan , Kaba Motor Fonksiyon Sınıflandırma Sistemi (KMFSS), El Becerileri Sınıflandırma Sistemi (EBSS) ve İletişim Becerileri Sınıflandırma Sistemi (İBSS) dereceleri I veya II olan 50 serebral palsili (25 unilateral 25 bilateral diplejik) ve 25 tipik gelişen çocuk değerlendirildi. İmplisit motor imgeleme becerisi NOI grup tarafından geliştirilen Recognize App Recognize Hand, el lateralitesini tanımlama görevi ile değerlendirildi. Eksplisit motor imgeleme becerisi mental kronometre, kutu blok testi ve Çocuklar için Hareket İmgeleme Anketi ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to investigate upper extremity implicit and explicit motor imagery skills in children with cerebral palsy and typically developing children. In our study, aged between 6 and 18 years, 50 children with cerebral palsy (25 unilateral and 25 bilateral) with Gross Motor Function Classification System (GMFCS), Manual Ability Classification System (MACS) and Communication Function Classification System (CFCS) grades 1 or 2 and 25 typically developing children were evaluated. Implicit motor imagery skills were assessed with the Recognize App Recognize Hand, hand laterality identification task developed by the NOI group. Explicit motor imagery skills were assessed with mental stopwatch, box block test and Movement Imagery Questionnaire for Children.