Döner tip rejeneratör performansının sayısal olarak incelenmesi
Numerical analysis of rotary regenerator performance
- Tez No: 917489
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ERİŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmada döner tip rejeneratörlerin performansının farklı kanatçık sayısı, kanatçık yerleşimi ve akışkan giriş hızlarına göre nasıl değişim gösterdiği sayısal olarak irdelenmiştir. Kanatçık sayıları 11, 13 ve 15 olacak şekilde üç farklı model geometri oluşturulmuştur. Ayrıca bu üç farklı kanatçık sayısına sahip modellerin kanatçıkların iç çapa olan mesafesi 0,5 mm, 0,75 mm ve 1 mm olacak şekilde farklı versiyonları çalışılmıştır. Bu model geometriler için malzeme girdisi olarak alüminyum malzeme ve sıcak hava giriş sıcaklığı 308,15 K, soğuk hava giriş sıcaklığı 297,15 K girilmiştir. Akışkan giriş hızları ise 3,8 m/s, 3,2 m/s ve 2,6 m/s olacak şekilde 3 farklı hız seçilmiş ve Hesaplamalı Akışkanlar Dinamiği (HAD) aracılığıyla sayısal analizler yapılmıştır. Hesaplamaların sıcaklık dağılımları görselleştirilmiştir. Analiz sonuçlarında etkinlik değerlerinin %75,1 ile %66,5 arasında değişkenlik gösterdiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study numerically examines how the performance of rotary regenerators varies with different numbers of fins, fin arrangements, and fluid inlet velocities. Three different model geometries were created with 11, 13 and 15 fins. Additionally, for each of these three models, versions were studied where the distance between the fins and the inner diameter ranged from 0.5 mm, 0.75 mm, to 1 mm. The material input for these model geometries was aluminum, with the hot air inlet temperature set at 308.15 K and the cold air inlet temperature at 297.15 K. Fluid inlet velocities of 3.8 m/s, 3.2 m/s, and 2.6 m/s were selected, and numerical analyses were conducted using Computational Fluid Dynamics (CFD). The temperature distributions from the calculations were visualized. The analysis results showed that the effectiveness values varied between 75,1% and 66,5%