Effects of water aging on mechanical properties of hemp fiber reinforced nano-composites
Su yaşlanmasının kenevir lifi takviyeli nano-kompozitlerin mekanik özellikleri üzerindeki etkileri
- Tez No: 917520
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ERKLİĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmada, su yaşlanmasının nano takviyeli kenevir kompozitlerinin mekanik özellikleri üzerindeki etkileri incelendi. Kuru, ıslak ve yeniden kurutulmuş koşullar için çekme, bükme ve darbe özellikleri incelendi. Tüm koşullar için dört farklı nano ağırlık yüzdesi kullanıldı. Nano silika, kompozitlere %0.5, %1.5, %3 ağırlık yüzdeleri ile eklenmiş ve ayrıca saf (nano içermeyen) kompozitlerden oluşan bir kontrol grubu üretilmiştir. Üretim süreci için vakum destekli elle yatırma yöntemi kullanılmıştır. Kompozitler daha sonra sırasıyla ASTM D638, ASTM D790, ISO 179/92 standartlarını kullanarak çekme, bükme ve darbe numuneleri için bir CNC ile kesildi. Yaşlanma süreci için ASTM D5229/D5229M-14 standardı kullanıldı. Sonuçlar, çekme ve eğilme dayanımında bir artış ve charpy darbe testinde bir azalma gösterdi. Ağırlıkça %1.5 silika örneklerinin çekme dayanımında maksimum %9.5 artış vardır. Ayrıca, ağırlıkça %1.5 silika örneklerinde bükme dayanımında maksimum %21.2 artış vardır. Ancak ağırlıkça %1.5 silika örneklerinin darbe dayanımında maksimum %22.53'lük bir azalma vardır. Yaşlandırıldığında çekme mukavemetinin arttığı gözlemlendi ancak yeniden kurutma sonrasında çekme mukavemetinde bir azalma oldu. Yaşlanmadan sonra bükme dayanımı azaldı ve yeniden kurutma sonrasında bir miktar iyileşme görüldü. Darbe testi için yaşlanma, emilen enerji ve dayanıklılığın düşüşüne neden oldu. Charpy numunelerinin yeniden kurutulması da emilen enerji ve tokluk değerlerinde düşüşe neden oldu.
Özet (Çeviri)
In this study, effects of water aging on the mechanical properties of nano reinforced hemp composites were investigated. Tensile, flexural and impact properties for dry, wet and re-dry conditions were investigated. For all conditions four different nano weight percentages were used. Nano silica is added to composites with weight percentages of 0.5%, 1.5%, 3% and also an additional control group of pure (nano-free) composites were manufactured. The vacuum assisted hand layout method is used for the manufacturing process. Composites are then cut using a CNC router for tensile, flexural and impact specimens using ASTM D638, ASTM D790, ISO 179/92 standards, respectively. For the aging process ASTM D5229/D5229M-14 standard was used. The results showed an increase for tensile and flexural strength and a decrease for charpy impact test. There is a maximum of 9.5% increase in the tensile strength of wt. 1.5% silica samples. There is also a maximum of 21.2% increase in flexural strength wt. 1.5% silica samples. But there is a maximum of 22.53% decrease in the impact of wt. 1.5% silica samples. Addition of nano decreased the water uptake. Pure samples have higher uptake. Tensile strength was observed to increase after aging, but after re-drying there was a decrease. After aging flexural strength was decreased and after re-drying there is some recovery. For the impact test aging caused absorbed energy and toughness to degrade. Re-drying of charpy specimens also caused degradation in the absorbed energy and toughness values.