Afetlerde yönetim, korunma yöntemleri ve bilincin önemi
Management and protection methods in disasters and the importance of consciousness
  1. Tez No: 917527
  2. Yazar: AHMET DELLALOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VAKKAS BOZKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Acil Tıp, Halk Sağlığı, İlk ve Acil Yardım, Emergency Medicine, Public Health, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Afet Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Afet Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Afetler her an oluşabilmektedir ve bireyler, topluluklar ve tüm ulus üzerinde yıkıcı bir etkiye sahip olduğunu biliyoruz. Yapılacak olan etkili yönetim ve koruma yöntemleri ile meydana gelebilecek olan afetlerin etkisini azaltmak kritik bir öneme sahiptir. Ayrıca, afetler hakkında toplum üzerinde farkındalık ve bilincin geliştirilmesi ile neden olabileceği zararı en aza indirmek çok önemlidir. Afetleri yönetmek ve afetlerden korunmak için önemli bir diğer yöntem acil durum hazırlık planlarını geliştirmektir. Bu planları yaparken, binaları veya afetin meydana gelebileceği alanları boşaltma, güvenli yerleri belirleme ve acil durum hizmetlerini koordine etme prosedürlerini içermelidir. Afet yönetimi ve korumanın bir diğer önemli yönü, afetlere dayanabilecek altyapıyı geliştirmektir. Bunlar, güçlü rüzgarlara, sellere ve depremlere dayanaklı binalar, köprüler ve diğer altyapıların inşa edilmesini içerir. Bina yapımları ve imar düzenlemeleri potansiyel felaketlere dayanacak şekilde tasarlanmasını sağlayacak şekilde yapılmalıdır. Toplumun afetler konusunda bilinç kültürü geliştirmek esastır. Bu, bireyleri potansiyel tehlikelere karşı dikkatli olmaya ve kendilerini ve aynı zamanda toplumu korumak için harekete geçmeye teşvik etmek anlamına gelir.
Özet (Çeviri)
Disasters can occur at any time and we know they have a devastating impact on individuals, communities and the entire nation. It is of critical importance to reduce the impact of disasters that may occur with effective management and protection methods. In addition, it is very important to minimize the damage that disasters may cause by developing awareness and awareness on the society about disasters. Another Important method for managing and protection from disasters is to develop emergency preparedness plans. Inmaking these plans, they should include procedures for vacuating buildings or areas where disaster may occur, determining safe places, and coordinating emergency services. Another Important Aspect of disaster management and protection is to develop infrastructure that can with stand disasters. These Include Constructing Buildings, bridges and other infrastructure that can with stand strong winds, floods and earthquakes. Building constructions and zoning arrangements must be made to ensure that they are designed to with stand potential disasters. It is essential to develop a culture of awareness of the society about disasters. This means encouraging individuals to be alert to potential dangers and to take action to protect themselves and society at the same time.