Konjenital kalp hastalığı olan çocukların yaşam doyumu ile ebeveynlerinin tükenmişlik düzeyleri arasındaki ilişkinin belirlenmesi
Determining the relationship between life satisfaction of children with congenital heart disease and burnout levels of their parents
  1. Tez No: 917528
  2. Yazar: İRFAN BAŞIAÇIK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP ERKUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu araştırma, 8-13 yaş grubu Konjenital Kalp Hastalığı (KKH) olan çocukların yaşam doyumu düzeyleri ile ebeveynlerinin tükenmişlik düzeyleri arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla tek merkezli, prospektif, tanımlayıcı ve ilişki arayıcı nitelikte gerçekleştirildi. Araştırmanın örneklemini Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi çocuk kardiyoloji polikliniğine başvuran, KKH'na sahip 234 çocuk ve ebeveyni oluşturdu. Araştırma verileri Bilgi Formu, Çocuklar için Yaşam Doyumu Ölçeği ve Ebeveyn Tükenmişliği Değerlendirmesi Ölçeği ile toplandı. Çocukların, Çocuklar İçin Yaşam Doyumu Ölçeği puan ortalamasının 17,32±1,75 (ölçek minimum-maksimum değerleri: 0-25) olduğu bulundu. Ebeveynlerin, Ebeveyn Tükenmişliği Değerlendirme Ölçeği toplam puan ortalamasının 17,43±6,19 (ölçek minimum-maksimum değerleri: 0-138) olduğu belirlendi. Ebeveyn tükenmişliği ile çocuk yaşam doyumu arasında negatif yönde çok zayıf bir korelasyon ilişkisi (r=-0,087) olduğu, ancak bu ilişkinin istatistiksel olarak anlamlı olmadığı saptandı (p=0,185). Çocukların yaşam doyumu düzeyleri ile ebeyenlerin tükenmişlik düzeylerinin, katılımcıların tanımlayıcı özelliklerine göre farklılaşmadığı tespit edildi (p>0,05). Araştırma sonuçları doğrultusunda KKH olan çocukların ve ebeveynlerinin psikososyal açıdan desteklenmeleri önerilebilir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted as a single-center, prospective, descriptive, and correlational study in order to determine the relationship between the life satisfaction levels of children with Congenital Heart Disease (CHD) between the ages of 8-13 and the burnout levels of their parents. The study sample consisted of 234 children with CHD who applied to the pediatric cardiology outpatient clinic of Koşuyolu High Specialization Education and Research Hospital and their parents. Research data were collected using the Information Form, Life Satisfaction Scale for Children, and Parental Burnout Assessment Scale. The mean score of the children on the Life Satisfaction Scale for Children was found to be 17.32±1.75 (scale minimum-maximum values: 0-25). The total mean score of the parents on the Parent Burnout Assessment Scale was determined to be 17.43±6.19 (scale minimum-maximum values: 0-138). It was found that there was a very weak negative correlation between parental burnout and child life satisfaction (r=-0.087), but this relationship was not statistically significant (p=0.185). It was found that the life satisfaction levels of children and the burnout levels of parents did not differ according to the descriptive characteristics of the participants (p>0.05). In line with the research results, it can be recommended that children with CHD and their parents be supported psychosocially.