Polatlı (Ankara) güneyi kireçtaşı akiferi'nin hidrojeolojik ve hidrokimyasal özelliklerinin incelenmesi
Hydrogeological and hydrochemical investigation of limestone aquifer of southern Polatli (Ankara)
- Tez No: 917529
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UĞUR ERDEM DOKUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hidrojeoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmada, Ankara İli Polatlı İlçesi'nin güneyinde bulunan kireçtaşı akiferinin hidrojeolojik ve hidrokimyasal özellikleri incelenmiştir. Alagöz Formasyonu Kireçtaşı Üyesi geniş bir yayılım göstermekte ve bol kırıklı çatlaklı ve karstik yapısıyla yüksek geçirimlilik özelliği taşımaktadır. Yapılan hidrokimyasal analizler, akiferin bu bölümünün genel olarak içme suyu standartlarına uygun olduğunu göstermektedir. Alınan su örneklerine göre Yüzükbaşı bölgesinde su tipleri genellikle Ca-Mg-HCO3 özelliği gösterirken Uzunbeyli lokasyonunda Ca-Mg-Na-HCO3 özelliği göstermektedir. Bu durum Alagöz Formasyonu'nun farklı litolojik özelliklerinden, beslenim ilişkilerinden veya su-kayaç etkileşimi gibi parametrelerden kaynaklanmaktadır. Bölgede yeraltı suyu tarımsal sulama için değerlendirildiğinde ise düşük sodyum ve düşük tuzluluk tehlikesine sahip sular olarak sınıflandırılmıştır. Yüzükbaşı Yeraltı Suyu İşletme Bölgesinde yapılan yeraltı su seviyesi ölçümleri yıllar içinde sürekli bir seviye düşüşünü ortaya koymaktadır. 2014-2024 yılları arasında yapılan ölçümlerde yeraltı su seviyelerinde yaklaşık olarak 40 metre düşüş saptanmıştır. Elde edilen bulgular bölgede yeraltı suyu işletiminin uzun vadede sürdürülebilir olmadığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the hydrogeological and hydrochemical properties of the limestone aquifer located in the south of Polatlı District of Ankara Province were investigated. The Alagöz formation Limestone Member has a wide distribution and has a high permeability feature with its abundant fractures, cracks and karstic structure. The hydrochemical analyzes show that this part of the aquifer generally complies with drinking water standards. According to the water samples taken, the water types in the Halkabaşı region generally show the Ca-Mg-HCO3 feature, while in the Uzunbeyli location it shows the Ca-Mg-Na-HCO3 feature. This situation is due to the different lithological features of the Alagöz formation, recharge relationships or parameters such as water-rock interaction. When the groundwater in the region is evaluated for agricultural irrigation, it is classified as water with low sodium and low salinity risk. Groundwater level measurements made in the Halkabaşı Groundwater Operation Area reveal a continuous level decrease over the years. In the measurements made between 2014-2024, a decrease of approximately 40 meters in groundwater levels was detected. The findings show that groundwater exploitation in the region is not sustainable in the long term.