Korunmuş ejeksiyon fraksiyonlu kalp yetmezliği hastalarında HSA_CİRC_0005540, HSA_CİRC_0097435 VE HSA_CİRC_0062960'ın biyobelirteç potansiyelinin araştırılması
Investigation of the biomarker potential of HSA_CİRC_0005540, HSA_CİRC_0097435 AND HSA_CİRC_0062960 in heart failure patients with preserved ejection fraction
- Tez No: 917532
- Danışmanlar: PROF. DR. SERDAL ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kardiyoloji, Moleküler Tıp, Tıbbi Biyoloji, Cardiology, Molecular Medicine, Medical Biology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Kalp Yetmezliği'nin en büyük ve en ölümcül alt grubu Korunmuş Ejeksiyon Fraksiyonlu Kalp Yetmezliği (KEFKY)'dir. Bu hastalık birçok patoloji ile birlikte bulunan karmaşık, tehlikeli ve doğru şekilde teşhis edilmesi zor olan ölümcül bir hastalıktır. KEFKY temel olarak sol ventrikül ejeksiyon fraksiyonunun %50 ve üzerinde olduğu yetersiz kalbi temsil eder. Komorbiditeleri ve heterojen bir hastalık olması sebebiyle bu hastalığın tanısını koymak zordur ve karşılanmamış önemli bir ihtiyaçtır. Bu ihtiyacın giderilmesine katkı sağlamak ve literatüre bilgi sağlamak amacı ile, sahip olduğu benzersiz yapısı sayesinde uzun yarılanma ömrüne sahip, ribonükleazlara dirençli ve stabilitesi yüksek bir RNA sınıfı olan dairesel RNA'lara (circRNA) odaklanılmıştır. circRNA'ların birçok hastalıkta aktif rol oynayan epigenetik faktörlerden biri olduğu bunun yanında da potansiyel terapötik hedefler olabileceği son zamanlarda daha net anlaşılmıştır. KEFKY'de rol oynadığı düşünülen circRNA'lar hsa_circ_0005540, hsa_circ_0097435 ve hsa_circ_0062960'tır. Bu circRNA'ların KEFKY hastalarının dolaşımlarındaki ekspresyon düzeyleri bu çalışma ile dünyada ilk kez belirlenmiştir. Ekspresyon düzeylerinin belirlenmesinde yöntem olarak qPCR amplifikasyonu kullanılmıştır. Çalışma sonucunda ilgili circRNA'ların ekspresyon profilleri sağlıklı kontrollerle karşılaştırıldığında özellikle hsa_circ_0097435 istatistiksel olarak anlamlı düzeyde farklılık göstererek aşırı eksprese olmuştur (FC= 10.34, P= 0.001). Bunun yanında hsa_circ_0005540 (FC= 1.31, P=0.088)) ve hsa_circ_0062960 (FC=0.69, P=0.473) çalışılan popülasyonda istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır. Ek olarak KEFKY hastalığının komorbidite faktörleri de sınıflandırılarak araştırılan circRNA'lar bazında çalışma bulgularıyla birlikte yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The largest and deadliest subgroup of Heart Failure is Heart Failure with Preserved Ejection Fraction. This is a complex, dangerous and deadly disease that is difficult to diagnose accurately and is associated with many pathologies. Heart Failure with Preserved Ejection Fraction basically represents a failing heart with a left ventricular ejection fraction of 50% or more. Due to its comorbidities and heterogeneity, the diagnosis of this disease is difficult and there is a significant unmet need. In order to contribute to addressing this need and to provide information to the literature, we focused on circular RNAs (circRNAs), a class of RNAs with a long half-life, resistance to ribonucleases and high stability due to their unique structure. It has recently become clear that circRNAs are one of the epigenetic factors that play an active role in many diseases and may also be potential therapeutic targets. The circRNAs thought to play a role in Heart Failure with Preserved Ejection Fraction are hsa_circ_0005540, hsa_circ_0097435 and hsa_circ_0062960. The expression levels of these circRNAs in the circulation of patients with Heart Failure with Preserved Ejection Fraction were determined in this study for the first time in the world. qPCR amplification was used as a method to determine the expression levels. When the expression profiles of the circRNAs were compared with healthy controls, hsa_circ_0097435 was significantly different and overexpressed (FC= 10.34, P= 0.001). In addition, hsa_circ_0005540 (FC= 1.31, P=0.088)) and hsa_circ_0062960 (FC=0.69, P=0.473) were not statistically significant in the studied population. In addition, the comorbidity factors of Heart Failure with Preserved Ejection Fraction were classified and interpreted together with the study findings on the basis of the circRNAs investigated.