Theory of the protracted social conflict: The case of the Syrian Revolution (2011-2024)
Müzmin toplumsal çatışma teorisi: Suriye Devrimi örneği (2011-2024)
- Tez No: 917559
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCAN SEYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu tez, Edward Azar'ın Uzamış Sosyal Çatışma Teorisini, modern tarihin en karmaşık ve yıkıcı krizlerinden biri olan Suriye Devrimi'ni (2011–2024) analiz etmek için uygulamaktadır. Araştırma, devrimin patlak vermesine yol açan temel faktörleri, kimlik temelli hoşnutsuzluklar, siyasi dışlanma, ekonomik eşitsizlikler ve dış müdahaleler dâhil olmak üzere incelemektedir. Tez, etnik, dini ve siyasi bölünmelerin, dış aktörlerin müdahaleleriyle birleşerek çatışmayı uzamış ve bölgeyi istikrarsızlaştıran bir krize dönüştürdüğünü ele almaktadır. Araştırma, Suriye'deki çatışmanın Orta Doğu üzerindeki yayılma etkilerine odaklanarak artan güvenlik sorunları, milyonlarca mültecinin yerinden edilmesi ve aşırılıkçı ideolojilerin yayılması gibi sonuçları incelemektedir. Azar'ın teorik çerçevesini uygulayarak, kimlik, temel insani ihtiyaçlar ve dışa bağımlılığın çatışmayı nasıl sürdürdüğünü ortaya koyarak Suriye ve bölgedeki sistemik zorlukların daha derin bir anlayışını sunmaktadır. Çalışma, bu tür uzamış çatışmaların çözümünün kimlik temelli hoşnutsuzlukların ele alınmasını, kapsayıcı bir yönetimin teşvik edilmesini ve dış müdahalelerin sınırlandırılmasını gerektirdiği sonucuna varmıştır. Tavsiyeler arasında bölgesel iş birliğinin güçlendirilmesi, yerel barış inisiyatiflerinin desteklenmesi ve hesap verebilirlik ve uzlaşmayı sağlamak için geçiş dönemi adalet mekanizmalarının kurulması yer almaktadır. Bu tez, Suriye Devrimi'nin kapsamlı bir analizini sunarak uzamış sosyal çatışmalar üzerine akademik ve pratik tartışmalara katkıda bulunmakta ve çatışma çözümü ile sürdürülebilir barış için uygulanabilir bilgiler sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis applies Edward Azar's Theory of Protracted Social Conflict to analyze the Syrian Revolution (2011–2024), a conflict marked by its complexity, longevity, and devastating impact on the region. The study explores the underlying factors that led to the eruption of the revolution, including identity-based grievances, political exclusion, economic disparities, and external interventions. It examines how the interplay of ethnic, religious, and political divisions, compounded by external actors' involvement, transformed the conflict into one of the most protracted and destabilizing crises in modern history. The research highlights the spillover effects of the Syrian conflict on the broader Middle East, including heightened security challenges, the displacement of millions of refugees, and the proliferation of extremist ideologies. By applying Azar's framework, the study identifies the centrality of identity, human needs, and external dependency in perpetuating the conflict, offering a deeper understanding of the systemic challenges facing Syria and the region. The study concludes that resolving such protracted conflicts requires addressing root causes, including identity-based grievances, fostering inclusive governance, and curbing external interference. Recommendations include strengthening regional cooperation, empowering local peacebuilding initiatives, and establishing transitional justice mechanisms to ensure accountability and reconciliation. This thesis contributes to the academic and practical discourse on protracted social conflicts by providing a comprehensive analysis of the Syrian Revolution and offering actionable insights for conflict resolution and sustainable peace.