The role and importance of community-supported social practices in preventing Syrian immigrants from turning to crime 'Gaziantep example'
Toplum destekli sosyal uygulamaların Suriyeli göçmenlerin suça yönelmelerinin önlenmesindeki rolü ve önemi 'Gaziantep örneği'
  1. Tez No: 917560
  2. Yazar: ELİF KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERCAN SEYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Toplum, durum ve mekânın uyum içerisinde olmasını sağlayan insan hareketliliğinde göç, suç ve toplum destekli sosyal uygulamalar belirtilebilir. Göç, bireylerin toplumsal, siyasal, ekonomik, sosyal veya kültürel açıdan bulundukları noktadan başka bir noktaya yaptıkları ulus veya uluslararası göç olarak görülmektedir. 2011 Suriye İç Savaşında büyük bir göç patlaması yaşanması sebebiyle de Türkiye'ye ciddi oranda bir göç akını olmuştur. Bu bölgeye sığınmak amacıyla yerleşen göçmenlerin, topluma uyum süreçleri ve bağların güçlenmesi önemli bir konu olarak yer oluşturmuştur. Bu göçmenlere bir süre sonra ise suç ve unsuru olarak görülmesi başlanmıştır. Araştırma da ise toplum destekli sosyal uygulamaların suça yönelimdeki rolü ve önemine dikkat çekilmiştir. Suriyeli göçmenlerin, Gaziantepli yerel halk ile iletişim kurabilmeleri için düzenlenen sosyal etkinlikler ve dayanışma grupları, iki toplumun bağların güçlenmesine ve uyumu sürecini hızlandırmaya olanak sağlamıştır. Araştırmada, nitel ve nicel araştırma yöntemleri kullanılarak kuramsal ve yöntemsel çerçevede, tezin özgünlüğünü oluşturmuştur. Suriyeli göçmenlerin Gaziantep'e yerleşmelerindeki dinamikler, nedenler ve sonuçlar kapsamında ele alınmıştır. Toplum destekli sosyal uygulamalar alanında düzenlenen politikalar, projeler, destekler ve hizmetlerin önemi değerlendirilmiştir. Elde edilen verilerle suça yönelimi önlemek için stratejik yollarla atılan adımlar ve atılabilecek adımlar ortaya konulmuştur. Konunun derinliği ve izlenen süreçlerle değerlendirmeye ilişkin öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Migration, crime and community-supported social practices can be mentioned in human mobility that ensures the harmonization of society, situation and space. Migration is considered as a national or international migration that individual/s make from the point where they are located socially, politically, economically, socially or culturally to another point. During the 2011 Syrian Civil War, there has been a significant influx of immigrants to Türkiye due to the explosion of migration. The immigrants who settled in this region for the purpose of seeking refuge, the processes of adaptation to society and the strengthening of ties have created a place as an important issue. After a while, these immigrants started to be regarded as criminals and elements of crime. Social events and solidarity groups organized for Syrian immigrants to communicate with the local people of Gaziantep have enabled the two communities to strengthen ties and accelerate the process of harmonization. In the research, attention was drawn to the role and importance of community-supported social practices in the orientation to crime. In the research, qualitative and quantitative research methods were used in the theoretical and methodological framework, which constituted the originality of the thesis. The dynamics of Syrian immigrants settling in Gaziantep have been discussed within the scope of causes and consequences. The importance of the policies, projects, supports and services organized in the field of community-supported social practices was evaluated. With the data obtained, the steps taken by strategic means and the steps that can be taken to prevent the tendency towards crime have been revealed. With the depth of the subject and the processes followed, suggestions for evaluation have been developed.