Adölesanlarda duygusal okur yazarlık ve ruh sağlığını geliştirici bilgi düzeyinin psikolojik yardım alma tutumu ile ilişkisi
The relationship of emotional literacy and mental health promoting knowledge level with psychological help attitude in adolescents
  1. Tez No: 917563
  2. Yazar: GÜL BOZKURT
  3. Danışmanlar: PROF. DİLEK KÜÇÜK ALEMDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Amaç: Bu çalışma adölesanlarda duygusal okuryazarlık ve ruh sağlığını geliştirici bilgi düzeyinin psikolojik yardım alma tutumu ile ilişkisinin incelenmesi amacıyla yapıldı. Gereç ve Yöntem: Tanımlayıcı ve ilişki arayıcı türde gerçekleştirilen araştırmanın örneklemini, Ordu ilinin Fatsa ilçesinde Fatsa Anadolu Lisesinde öğrenim gören 428 öğrenci oluşturdu. Veriler Kişisel Bilgi Formu, Duygusal Okuryazarlık Ölçeği(DOÖ), Ruh Sağlığı Geliştirici Bilgiler Düzeyi Ölçeği (RSGBÖ) ve Psikolojik Yardım Almaya İlişkin Tutum Ölçeği (PYTÖ-K) ile toplandı. Veri analizinde tanımlayıcı istatistik yöntemler, bağımsız gruplar t-testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve post hoc (Tukey, LSD), pearson korelasyon analizi, lineer regresyon ve aracılık etkisine ilişkin hiyerarşik regresyon analizleri Hayes'in (2013) SPSS için geliştirdiği PROCESS Model 4 kullanılarak yapıldı. Ölçeklerin iç geçerliliği Cronbach alfa katsayısı ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
THE RELATIONSHIP BETWEEN EMOTIONAL LITERACY, MENTAL HEALTH-PROMOTING KNOWLEDGE LEVELS, AND ATTITUDES TOWARD SEEKING PSYCHOLOGICAL HELP AMONG ADOLESCENTS Aim: This study aims to examine the relationship between emotional literacy, mental health-promoting knowledge levels, and attitudes toward seeking psychological help among adolescents. Material and Method: The research, conducted as a descriptive and correlational study, included a sample of 428 students from Fatsa Anatolian High School in Fatsa district of Ordu province. Data were collected using the Personal Information Form, Emotional Literacy Scale (ELS), Mental Health-Promoting Knowledge Level Scale (MHPK), and Attitudes Toward Seeking Psychological Help Scale (ASPH-S). For data analysis, descriptive statistics, independent samples t-test, one-way analysis of variance (ANOVA) with post hoc tests (Tukey, LSD), Pearson correlation analysis, linear regression, and hierarchical regression analysis for mediation effect using Hayes' PROCESS Model 4 for SPSS (2013) were applied. The internal consistency of the scales was assessed using the Cronbach's alpha coefficient. Statistical significance was set at p < 0.05. Results: It was determined that 61.4% of the adolescents participating in the study were male, 38.6% were female, and 34.3% were 17 years old. It was found that 15% of the adolescents had previously received psychological support, with 57.8% of these participants receiving help from a psychologist and 31.2% from a psychiatrist. Among those who found the support beneficial, 39.1% described it as“very helpful.”The mean total score for ELS was calculated as 59.29 ± 7.17, for MHPK as 3.92 ± 0.86, and for ASPH-S as 65.18 ± 10.92. Regression analysis showed that the impact of ELS on MHPK was significant, explaining 4.4% of the variance in MHPK. The direct effect of ELS on ASPH-Swas also found to be significant, with the model explaining 6.4% of the variance. The model, overall, was statistically significant. MHPK was identified to have a partial mediating role in the relationship between ELS and ASPH-S, with the total explanatory power of the model being 8.6%, indicating overall statistical significance. Conclusions: The study found that as adolescents' emotional literacy levels increase, their mental health-promoting knowledge levels also improve, leading to more positive attitudes toward seeking psychological help. It was determined that adolescents' mental health-promoting knowledge level supports a positive attitude toward seeking psychological help.