Şeffaf plak ataşmanları için kullanılan farklı kompozitlerin in-vitro olarak değerlendirilmesi
In-vitro evaluation of different composites used as clear aligner attachments
- Tez No: 917577
- Danışmanlar: PROF. DR. ASLI BAYSAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışmanın amacı şeffaf plak ataşmanlarının üretiminde kullanılan 3 kompozitin sitotoksisitesini, bakteriyel adezyonunu, bağlanma dayanımını (SBS), aşınma direncini ve renk değişimini değerlendirmektir. Her değişken için kullanılan kompozite göre üç grup oluşturuldu; grup XT: Transbond XT (3M ESPE, St. Paul, Minnesota, ABD), grup SF3: SonicFill 3 (Kerr, Orange, CA, ABD) ve grup AC: Aligner Connect (GC Dental Products, Tokyo, Japonya). Bağlanma dayanımı (SBS) testi için, bir şablon (Mini Mold, Ortho-Care Ltd, Bradfort, UK) kullanılarak çekilmiş premolar dişlerinin bukkal yüzeylerine ataşmanlar oluşturuldu ve diğer testler için kompozit diskler hazırlandı. L929 hücreleri ve örnekler bir araya getirildi ve %5 CO2 içeren bir inkübatörde 37ºC'de 48 ve 72 saat boyunca inkübe edildi. 48. ve 72. saatin sonunda materyalin hücreler üzerindeki sitotoksik etkisi MTT testi ile gözlemlendi. Farklı kompozitlerin bakteriyel adezyon analizi için S. aureus suşu kullanıldı. 24 saat sonra koloniler sayıldı ve mililitre başına koloni sayısı (CFU/mL) belirlendi. SBS Instron cihazı (Instron, AGS-1000 kg/W; Shimadzu Corp., Chiroda-Ku, Tokyo, Japonya) kullanılarak değerlendirildi. Aşınma direnci Three Media Abrasion (Omron, Osaka, Japonya) cihazı kullanılarak kaydedildi. Renk değişimi Vita Easyshade Advance 4.0 (VITA Zahnfabrik, Bad Sackingen, Almanya) kullanılarak 37oC'de 7 gün boyunca distile su, çay ve kahve solüsyonunda tutulan örneklerin ilk ve solüsyon sonrası değerleri dikkate alınarak kaydedildi. Örnekler renk değişikliği için 37oC'de 24 saat boyunca serum fizyolojik, Listerine Zero®, Klorhex®, Tantum Verde® çözeltilerinde bekletildi. Renk değerleri öncesinde ve gargaralarda bekletildikten sonra (L*, a*, b*) ölçüldü. Sitotoksisite değerinde hem 48. hem de 72. saatlerde istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar gösterdi, 48. saatte en düşük canlı hücre sayısı XT grubunda, 72. saatte ise en yüksek hücre sayısı AC grubunda bulundu. S.aureus'un adezyonu analiz edildiğinde, 3 grup arasında anlamlı bir fark olduğu kaydedildi. Her grubun SBS'si farklı bulundu (p=0.019) ve hepsi klinik olarak kabul edilen 6-8 MPa sınırının üzerinde kaydedildi. Distile su, çay ve kahve solüsyonlarının renk değişikliği arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmadı. Serum fizyolojik, Listerine Zero®, ve Tantum Verde® gargaralarında XT en fazla boyanan materyal oldu. Tantum Verde®'nin üç kompozit grubu için istatistiksel olarak anlamlı düzeyde renklenmeye neden olduğu belirlendi. Tüm kompozitlerin klinik olarak kabul edilebilir bağlanma dayanımına sahip olduğu, kullanılan içecekler tarafından renklenmediği, ancak gargara ile renklendirilebilir oldukları tespit edildi. Transbond XT kompozitinin en yüksek bakteriyel adezyona, Aligner Connect kompozitinin ise en düşük bakteriyel adezyona sahip olduğu belirlendi. Klinisyenlerin şeffaf plak tedavisi gören hastalara gargara reçete edilirken dikkatli olması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the cytotoxicity, bacterial adhesion, bond strength (SBS), wear resistance and discoloration of 3 composites used for manufacturing clear aligner attachments. For each variable three groups were generated according to the composite used; group XT: Transbond XT (3M ESPE, St. Paul, Minnesota, ABD) ,group SF3: SonicFill 3 (Kerr, Orange, CA, ABD) and Group AC: Aligner Connect (GC Dental Products, Tokyo, Japan). For shear bond strengt (SBS) test, attachments were bonded to buccal surfaces of extracted human premolar teeth using a template (Mini Mold, Ortho-Care Ltd, Bradfort, UK).For the other tests composite disks were prepared. L929 cells and samples were brought together and incubated for 48 and 72 hours at 37ºC in an incubator containing 5% CO2. At the end of 48 and 72 hours, the cytotoxic effect of the material on the cells was observed by MTT test. S. aureus strain was used for bacterial uptake analysis of different composites. After 24 hours, the colonies were counted and the number of colonies per milliliter (CFU/mL) was determined. SBS was assessed using Instron device (Instron, AGS-1000 kg/W; Shimadzu Corp., Chiroda-Ku, Tokyo, Japan). Wear resistance was recorded using Three Media Abrasion (Omron, Osaka, Japan) device. Discoloration was recorded using Vita Easyshade Advance 4.0 (VITA Zahnfabrik, Bad Sackingen, Germany) on samples kept in distilled water, tea and coffee solution at 37oC for 7 days. Samples were kept in saline, Listerine Zero®, Chlorhex®, Tantum Verde® solutions at 37oC for 24 hours for mouthwas discoloration. Color values (L*, a*, b*) were measured. Statistically significant differences were observed in the cytotoxicity value at both 48th and 72nd hours. At 48 hours, the lowest number of viable cells was found in XT and at 72 hours, the highest number was found in AC group. When the adhesion of S.aureus was analyzed, a significant difference was found between the 3 groups. SBS of each group was found to be different (p=0.019) and all of them exceeded the clinically accepted limit of 6-8 MPa. No statistically significant differences were found between discoloration of distilled water, tea and coffee solutions. XT was the most stained material in saline, Listerine Zero® and Tantum Verde® mouthwashes. Tantum Verde®caused statistically significant levels of staining for the three composite groups. All composites had clinically acceptable bond strength, were not colored by the beverages used, but may be colored by mouthwash. Transbond XT has the highest bacterial adhesion and Aligner Connect has the lowest Clinicians should be cerafulwhen prescribing mouthwash for patients undergoing clear aligner treatment.