A neoclassical realist analysis of the People's Republic of China's policy towards the Taiwan issue during the Xi Jinping era
Xi Jinping döneminde Çin Halk Cumhuriyeti'nin Tayvan sorununa yönelik dış politikasının neoklasik realist bir analizi
  1. Tez No: 917589
  2. Yazar: ZEYNEP BAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KADRİ KAAN RENDA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Çin Halk Cumhuriyeti (ÇHC), bundan sonra Çin olarak kullanılacak, ile Çin Cumhuriyeti, bundan sonra Tayvan olarak kullanılacak, arasındaki karmaşık ilişkiler, Çin İç Savaşı'ndan beri önemli dönüşümler geçirmiştir. Özellikle, Çin 2012 yılından bu yana, özellikle Xi Jinping'in liderliğinde Asya'da yükselen bir güç olarak küresel arenada önemli bir aktör haline gelmiştir. Bu nedenle Tayvan ile olan ikili ilişkileri uluslararası ilişkilerde daha fazla dikkat çekmektedir. Xi'nin politikaları daha yakından incelendiğinde, Çin'in ulusal çıkarlarını vurgulayarak, hem iç faktörler hem de dış politika hedefleri tarafından şekillendirilen daha güç merkezli bir yaklaşım benimsediği ortaya çıkmaktadır. Dolayısıyla, Çin'in Tayvan'a yaklaşımını anlamak, yalnızca uluslararası sistemdeki değişimin incelenmesini değil, aynı zamanda bu politikalara yön veren iç faktörlerin ve lider etkisinin araştırılmasını da gerektirmektedir. Bu tez, Xi Jinping döneminde Çin ve Tayvan arasındaki ilişkileri neoklasik realizm merceğinden açıklamayı amaçlamaktadır. Bu tezde cevabı aranan temel araştırma sorusu Çin'in Xi Jinping dönemindeki Tayvan politikasını şekillendiren ana faktörlerin neler olduğudur. Bu soruya neoklasik realizm çerçevesinde yanıt aranmaktadır. Neoklasik realizm, hem uluslararası sistem dinamiklerini hem de iç faktörleri bir araya getirerek devlet davranışını ve politika formülasyonunu anlamak için kapsamlı bir çerçeve sunmaktadır. Bu bağlamda, tezin ana odağı, Xi Jinping dönemindeki Çin'in politikalarının liderin imajı, Çin Komünist Partisi'nin stratejileri, devlet-toplum ilişkileri ve stratejik kültür tarafından nasıl şekillendirildiğini incelemektir. Bu tez, sadece sistemik özelliklerin değil, Çin'in iç dinamiklerinin de Tayvan meselesi üzerinde etkisi olduğu argümanına dayanmaktadır. Sonuç olarak, Xi Jinping döneminde uygulanan Tayvan politikalarının öncelikle liderin imajı ve Çin Komünist Partisi'nin stratejileri tarafından şekillendirildiği sonucuna varmaktadır. Buna ek olarak, Çin'in stratejik kültürünün Tayvan politikaları üzerindeki dolaylı etkisi de gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The complex relations between the People's Republic of China (PRC), hereafter China, and the Republic of China, hereafter Taiwan, have undergone substantial transformations since the Chinese Civil War. Especially, China has become a crucial actor in the global arena, particularly as a rising power in Asia under the leadership of Xi Jinping since 2012. For this reason, their bilateral ties with Taiwan have garnered broader attention in international relations. A closer analysis of Xi's policies reveals that China, by prioritizing its national interests, has adopted a more power-centric approach, shaped by both internal factors and foreign policy objectives. Therefore, understanding China's approach to Taiwan requires not only an examination of international relations' transformations but also an exploration of the domestic influences and leadership dynamics that guide these policies. This thesis endeavours to explain relations between China and Taiwan during the Xi Jinping era through the lens of neoclassical realism. The main research question of this thesis is what are the main factors shaping the Taiwan policy of China under Xi Jinping. This question is approached within the framework of neoclassical realism. It provides a comprehensive framework for understanding state behaviour and policy formulation by integrating both international system dynamics and domestic factors. From this point of view, the main focus of the thesis is to examine how Taiwan policies during the Xi Jinping era have been shaped by the leader's image, the strategies of the Chinese Communist Party, state-society relations, and strategic culture. This thesis is based on the argument that not only systemic features but also China's domestic dynamics have an impact on the Taiwan issue. This thesis concludes that the Taiwan policies implemented during the Xi Jinping era have been primarily shaped by the leader's image and the strategies of the Chinese Communist Party. In addition to this, the indirect influence of China's strategic culture on Taiwan policies has also been observed.